| IulianAndr a întrebat:

Am voie sa iau creatină de la 16 ani? Țin să menționez că am 57 kg și 1, 78 m.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este indicat la varsta ta. Iti va fi afectata cresterea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Totul este sintetic si nu este recomanda copiilor in crestere, fiindca le influenteaza negativ hormonii de crestere.

Mananca hrana sanatoasa si organica (fructe proaspete, legume, salate, carne) si fa sport, fiindca esti in crestere si ai nevoie sa te dezvolti normal.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu stiu daca ai voie sau nu. Vorbeste cu un doctor. Ce stiu e ca nu trebuie sa faci exces. Am cunoscut mai demult un tip care a vrut sa ajungă Arnold in 3 luni, a făcut exces, si a stat prin spitale mult timp. Nu a vrut sa spună ce a avut, dar dupa aceea a rămas cu sechele care necesita sa isi faca singur Injecții in burta ca diabeticii (poate chiar a facut diabet, cine stie). Ai o vârstă la care te dezvolți in mod natural, nu cred ca ai nevoie de suplimente.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Uita-te la videoul asta.
https://www.youtube.com/watch?v=Tcpw2GWrJSM

Pune-ti si tu subtitrarile sa ti le traduca automat in romana, daca nu intelegi engleza.

| Bazzed a răspuns:

Poți și mai devreme. Din câte știu nu are vreo relevanță anume întrucât nu are efecte adverse

https://youtu.be/1__j9eoRcLw

Ia aici, in clip se explica utilizarea creatinei precum și alte aspecte cum ar fi miturile despre aceasta în care unii de pe aceasta platforma încă cred (îți recomand să vizionezi și clipul despre iWhey de pe acest canal pentru ca ambele sunt doua suplimente foarte importante)