| Codrin682 a întrebat:

Am voie să mănânc snackuri cu pui pe durata postului? Sau ce alte cipsuri/snackuri pot mânca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai voie sa mananci, dar religia spune sa nu mananci tot ce contine produse de origine animala inclusiv pasari (pasarile fiind si ele tot animale). Mai mult, nu este recomandat nici uleiul. Postirea de ulei nu este obligatorie, dar daca o poţi face, cu atat mai bine pentru credinta ta, dar si pentru sanatatea ta, pentru ca nimanui nu-i strica o pauza de grasimi, fie ele si vegetale. Citeste ce scrie pe punga si vei vedea care sunt nerecomandate de religie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce contin: Ingrediente: cartofi, ulei de floarea-soarelui, sare, zer dulce praf, pesmet (grau), aroma, extract de drojdie, maltodextrina, grasime de pui (0, 2%), faina de ceapa, plante aromatice, corector de aciditate (citrati de sodiu, fosfati de potasiu, acid citric), condimente. Zerul si grasimea de pui sunt de origine animala si nu sunt bune dupa religie.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca da, pentru ca snackurile, chipsurile cu pui culmea nu contin pui ci niste aditivi care au gust de pui chipurile happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, deoarece poate contine unt si alte ingrediente care nu sunt de post.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar crezi că postul e despre ce vrei să mănânci dacă chiar vrei sa îl ții sau așa zice popa și trebuie să te execuți?

| dullcat a răspuns:

Postul inseamna sa nu mananci nimic cu ingrediente de origine animala.Cauta eticheta de post pe alimente, daca tii mortis, e mai ok asa decat sa mananci arome sintetice de provenienta animala.

| ReddY25 a răspuns:

Da,sigur

| KovacsB a răspuns:

Cipsurile nu ar trebui consumate niciodata.

| Peli75 a răspuns:

Bună! Nu știu ce religie ești, dar pare că ești ortodox! Și eu sunt ortodox nu e ceva greșit. Normal postul se referă la post de mâncare, de fapte, de cuvinte și de gânduri! Iisus Hristos a fost în deșert 40 de zile și a trăit cu rugăciuni, fără apă, fără mâncare! Noi suntem oamenii, și noi nu putem să trăim atâta fără apă sau mâncare, însă da, poți mânca snackuri sau chipsuri de pui, însă ai putea să ții post miercurea și vinerea, să nu mănânci produse animale!

| Simpatic a răspuns (pentru Peli75):

Adaug faptul ca, credinta este despre ce simti nu despre ce arati in lume, am vazut atatia infractori care au tatuat mare pe corp pe Iisus si teme religioase...este nimic pentru ca ei arata dar nu simt!

| georgeul1337 a răspuns:

Normal, nu, dar sincer produsele din comert gen chips-uri cu pui n-as zice ca e atat de nasol, mai bine sa nu mananci produse care contin lapte, precum ciocolata, bomboane rafaelo, iaurt etc. Recomand sa nu mananci direct carnea.