| almaz a întrebat:

Am vreo 3 săptămâni de când nu mai dorm ok, am insomnie din cauza durerii neplăcute a picioarelor, care apare pe la ora 12 noaptea. Am căutat pe net și scrie că cică aș avea sindromul picioarelor neliniștite, ce să fac? merg direct la farmacie și mă consult cu farmacista sau să merg la un medic neurolog.

Menționez că varianta cu medic nu prea o tolerez, din mai multe motive.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca te grabesti sa iti pui acest diagnostic. Ele este imposibil de facut fara niste analize amanuntite si un examen neurologic atent. Chiar si pentru un medic specialist poate fi o adevarat provocare, mai ales ca e o boala rara si poate anunta o suferinta neurologica severa.
In nici un caz nu poti lua medicamente consultandu-te cu farmacista fara sa ai un diagnostic cert pus de medic. Fie mergi al neurolog, fie stai asa si astepti sa vezi daca trece de la sine sau daca se agraveaza

| metehne a răspuns:

Bună. Am impresia că ai mai postat în legătură cu problema ta. O să îți spun ce ți-am mai spus, mergi la doctorul tău de familie și ia trimitere.
La farmacie îți poate recomanda niște medicamente, durerea nu va dispărea, doar va fi mascată parțial, deci nu ai rezolvat nimic.

Trebuie să lași teama la o parte, e sănătatea ta în joc.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Sindromul picioarelor neliniștite nu seamana deloc cu ce ai tu (din ce descrii). Asa ca, fa bine si tolereaza medicul. Lasa prostiile daca vrei sa fii sanatos.
Iar daca esti dintr-o secta care nu tolereaza medicii, a cauta pe internet informatii medicale, este egal cu a consulta medicul, in ochii pastorului tau. Oricum ai gresit si gresesti si mai rau punand un diagnostic fals. Mergi la medic cu sau fara toleranta.

| udrescuf a răspuns:

Salut Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă, iti recomand sa mergi la un medic neurolog.

| SoricuDawid a răspuns:

Posibil sa fie o boala sau pur si simplu trebuie sa nu mai fi stresat si sa te linistesti, nici eu nu prea am dormit in ultimul timp...dar incearca sa iti pui niste casti in urechi cand te culci si sa adormi ascultand muzica.La mine a functionat! Funda?