| ricky a întrebat:

Ambliopia se poate trata sau opera ( viciul de refractie nu este chiar urias: +2, 25) care credeti ca e cea mai buna solutie (varsta 18 ani) multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Nu, cea mai buna si mai sigura metoda e cea chirurgicala la varsta asta. E operatie usoara, Numai ca trebuie sa ai medic bun si cu experienta in astfel de operatii! Sanatate!

| eni a răspuns:

Nu se mai poate trata. Trebuia tratata la varsta frageda. O stiu din propia experienta.Si eu am, si anul trecut am fost operata la ochi de strabism si din cauza ambliopiei ce inseamna ochi lenes s-ar putea sa devieze din nou. E nasol.Trebuia tratat pana la 4 -6 ani. Dar la varsta aceea ce puteam noi face? Multa sanatate, si o zi buna!