| Raducons a întrebat:

An Nou fericit!
In cazul în care cineva suferă de depresie ce se poate face, există un tratament sau ceva care să îti îmbunătățească starea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Antidepresive dar astea trateaza efectul nu cauza. Mai dificil e sa gasesti cauza si s-o faci sa dispara.

| Raducons explică (pentru andreia67):

Cauzele sunt cunoscute, dar niciuna nu se poate rezolva din păcate

| Marian9978 a răspuns:

Consultă un psiholog,vorbește despre ceea ce iti creează depresie, elibereaza-te si relaxează -te, fă lucruri care te ajută sa uiți, sa te relaxezi, daca nici asa nu merge trebuie sa consulți un doctor, iar în cel mai rău caz vei lua pastile.

| flytothemoon a răspuns:

Antidepresivele nu vindeca depresia, te distrag de la ea. iti vorbesc din propria experienta. ai grija ce iei si de unde. recomand xanax, dar daca ai putea pe reteta. nu lua de la dealeri, il pot avea indoit cu fentanil si poate fii letal. inca un sfat: daca iei antidepresive sau orice alte benzodiazepine nu le combina cu alcool, alte calmante, alte droguri sau medicamente. Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelStroia2003 a răspuns:

Anti depresive, oricum depresia este bazata de cum percepi lucrurile, poti vedea un lucru bun ca un lucru rau sau un lucru rau ca un lucru bun.

| Hu123uh a răspuns:

Parerea mea e ca cel mai ok e sa ii fie aproape o persoana draga care sa o incurajeze si sa ii arate doar partea pozitiva a lucrurilor happy