| mariazet45 a întrebat:

Anu trecut am facut testul papanicolau, am dus rezultatu la medicu de familie si mi-a zis ca nu am nimic, anul acesta am mers din nou la ginecolog si am dus si rezultau de anul trecut si mi-a zis ca am o candida si nu am tratat- o, mi-a zis dupa control ca s-ar pute sa o am inca, rezultatu il primesc dupa 10 zile, mi-e cam frica, se poate face cancer de col de la o candida netratata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate face cancer de col de la o Candida netratata. Cel mai adesea da probleme de fertilitate, dar nu obligatoriu.

3 răspunsuri:
| mariazet45 explică:

Oliana, incurajeaz-o pe goruna si dai mai multe detalii, in astfel de momente este bine sa fim alaturi de cei in suferinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Stai linistita! E o ciuperca "usoara". Poate ai contractat-o dupa un tratament cu antibiotice, fiindca poate fi un efect secundar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana acolo mai este. sa te agiti cand e vorba de stadiu 1. Eu am facut testul in sept. a zis ca e ok si in ianuarie eram gata operata... A avut grija Dumnezeu de mine.