| Uza a întrebat:

Anul asta mi-am propus sa alerg,sa fac miscare dar din pacate nu prea potsad de fiecare data cand incep sa alerg cativa m sau sa dansez cateva minute incep durerile in partea de jos a abdomenului, mai exact la apendicita. Intrebarea mea... daca am aceste dureri cand alerg sau dansez ar trebui sa ma operez de apendicita, nu? A, si cam la cate luni o sa pot alerga dupa ce voi face apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Daca era o problema serioasa de sanatate sigur aveai si alte simptome, dar pentru ca durerile apar doar cand faci efort e clar din cauza ca nu esti obisnuita. Ia-o incet, ca nu te pregatesti pentru maraton, Alearga incetisor si cat poti, cand te iau durerile sau ti se taie respiratia, opreste-te si plimba-te, in timp ce respiri adanc. Intre timp incearca sa faci si alt tip de efort de exemplu sa urci scarile. incepi cu unu doua etaje si cand nu mai obosesti poti sa urci mai multe, sau renunta de ori cate ori ai ocazia la masina, troleu etc si mergi pe jos si intr-o luna clar o sa poti alerga fara probleme.

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sigur nu-i splina? E din cauza efortului, nu esti obisnuita, prima data trebuie sa alergi incet si putin, eventual chiar sa mergi mai alert si cresti progresiv distanta alergata si viteza si atunci se obisnuieste organismul cu efortul si nu mai am probleme.
Eu cand am facut apendicita luna asta, aveam febra, frisoane. vomitam, cred ca nu-i cazul sa te operezi si tu.

| Uza explică (pentru BiuL):

Sau splina, ca uneori ma doare si putin mai sus, dar si in zona apendicitei.
Eu nu prea fac sport, cam deloc...

| Uza explică (pentru BiuL):

Multumesc!
M-am linistit acumhappy

| BiuL a răspuns (pentru Uza):

Daca era o problema serioasa de sanatate sigur aveai si alte simptome, dar pentru ca durerile apar doar cand faci efort e clar din cauza ca nu esti obisnuita. Ia-o incet, ca nu te pregatesti pentru maraton, Alearga incetisor si cat poti, cand te iau durerile sau ti se taie respiratia, opreste-te si plimba-te, in timp ce respiri adanc. Intre timp incearca sa faci si alt tip de efort de exemplu sa urci scarile. incepi cu unu doua etaje si cand nu mai obosesti poti sa urci mai multe, sau renunta de ori cate ori ai ocazia la masina, troleu etc si mergi pe jos si intr-o luna clar o sa poti alerga fara probleme.

| Azµre a răspuns:

Nu. Nu e nevoie de nici o operație, antrenament!

| JustMe34 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa faci miscare la inceput putin mai lent.Cauza ar fi lipsa sportului.Si eu mai pateam asa.Nu cred ca ai o problema cu apendicita.Totusi poti sa-ti faci un control daca dorestiwinking

| GeorgyGirl a răspuns:

Raspunsul tau aici eu nu cerd ca ai cu apendicita depinde du-te la un contol mai intai dar si eu am patit asa primadata ca nu eram obisnuita cu miscarea dar nu ma fortam faceam cate putin si pana la urma nu mai aveam dureri mam obisnuit... s acum continui cu mese regulate 2 l de apa pe zi antrenamentu si sunt super...afta la alergat tinete de treaa si iti garantez ca nu iti va parea rau pentru ca si mie mi-a schimbatviata alergatul!

| Apache2605 a răspuns:

M-am confruntat si eu cu aceeasi problma. Sfatul meu e sa incerci sa alergi azi putin, maine mai alergi iar dar inca putin mai mult, poimaine la fel. Cresti treptat timpul de facut miscare. :*