| AvalohAlyn a întrebat:

Apa cu vitamine din comerț la sticla e sănătoasă cat de cat? Mai sănătoasă cred decât sucurile carbogazoase și dulci.E adevărat? Ador apa cu vitamine și o folosesc in loc de suc carbogazos sau dulce care e mult mai caloric decât apa cu vitamine.O sticla de 500 ml de apa cu vitamine are vreo 100 de calorii și nu are zahar ci arome naturale Cred că e mai sănătos din cunoștințele mele medicale dar nu mai sănătoase decât apa plata sau ceaiul, mă refer că e mai sănătoasă ca sucul carbogazos și cel fără acid dar tot dulce cu multe calorii.Cu 100 de calorii o sticla de jumate nu e atât de caloric.Voi ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| microsedd a răspuns:

Salut!
Nu e neaparat mai sanatoasa! E doar o smecherie ca sa te faca sa dai bani in plus si sa te simti tu mai bine stiind ca nu bei suc. Cel mai bine iei apa minerala/plata si bei iar vitamine ar fi bine sa iei doar la indicatia medicului in caz ca ai un nivel scazut de vitamine. Sunt unele vitamine pe care le poti lua chiar daca nu ai nevoie si nu iti afecteaza organismul deoarece acesta reuseste sa le filtreze daca sunt in plus si sa le elimine. Pe de alta parte sunt alte vitamine care daca le iei si nu ai nevoie de ele organismul nu le poate filtra si elimina asa usor si atunci pot apare anumite probleme in corp. Cel mai bine daca nu iti place apa plata sa bei apa minerala (fara arome/vitamine si alte adaosuri). De preferat sucuri naturale stoarse in fata ta si nu de la cutie si cel mai de preferat si sanatos e sa mananci fructul din care se face sucul.
Sper ca ti-am raspuns la intrebare. Bafta!