| EmptyMind a întrebat:

Apelez la experienta voastra si va intreb:
Nu simt ca as avea o pozitie corecta a spatelui (evit sa zic "spate drept" pentru ca forma naturala a spatelui nu e dreapta si un S lungit). De asemenea imi simt umerii instabili.
In caz de ati avut si voi probleme de acest gen ce-ati facut/faceti?

Stiu... sunt multe informatii pe net dar care sunt eficiente. Voi ce-ati ales, care-s rezultatele?

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Cum adica iti ti umeri instabili? Ii duci in fata sau unul e mai sus si unul mai jos? Detaliaza un pic intreabarea. Eu stateam cocosata si cu un umar mai jos, am fost la doctor si am aflat ca am scolioza. Acum fac gimnastica medicala si masaj. Poti sa te uiti in oglinda la umeri tai si sa vezi daca sunt la aceeasi inaltime, de asemenea poti sa te pui in fata oglinzii din profil si sa vezi daca stai cocosat, si sa incerci sa indrepti spatele. Daca doresti mai multe informatii poti sa imi trimiti un mesaj dar detaliaza un pic.

| EmptyMind explică (pentru KellyGreen):

Daca merg prea mult sau stau in picioare am o durere ingrozitoare in zona umerilor (aproape de piept). De asemenea ma trezesc pe strada cu umerii lasati in fata. De aroape 2 ani am senzatia ca un umar e mai sus si celalalt mai jos si ma in fata. Iar la alergare ma injunghie extraordinar in fata si spatele umarului cand stang, cand drept.

MULTUMESC!

| KellyGreen a răspuns (pentru EmptyMind):

Pai daca spui ca asa sta treaba, mai bine te'ai duce la medic, poate fi vorba despre o cifo-scolioza, daca inca esti in perioada de crstere( pana la 20 de ani), mai bine te duci sa faci un consult, scolioza netratata isi mareste unghiul de inclinatie foarte repede, si e periculos, deoarece, " inchesuie" plamanul daca e pe partea dreapta si daca e pe partea stanga e si mai rau deoarece inghesuie si plamanul si inima. Du'te la medic, o sa iti faca o radiografie, pe mine m'a costat 100 lei si consultul costa tot 100 lei, dar eu zic ca merita, deoarece e vorba de pozitia ta, si eu zic ca nu vrei sa stai cocosat.

| EmptyMind explică (pentru KellyGreen):

Si eu banuiam o chestie de ortopedie. Dar am fost la ortoped (cu alt motiv) si l-am intrebat de umeri dar n-a zis decat ca e de la crestere. Am 17 ani, 1, 89 m si 73 kg. Cam astea-s datele.
Chiar crezi ca merita? happy

ITI MULTUMESC!

| KellyGreen a răspuns (pentru EmptyMind):

Eu zic ca merita, daca chiar e vorba despre o deformare a coloanei vertebrale, la varsta ta se mai poate corecta cat de cat ceva, Acum la inaltimea ta probabil nu se vede asa evident, dar mai bine te duci pentru. un consult, acum nu strica sa stii macar ce se petrece in corpul tau, de inaltat nu cred ca poti sa te mai inalti si sa fie pericol si mai mare dar coloana poate in continuuare sa se roteasca.

| Panteryas a răspuns:

Ar trebui sa detaliezi mai mult intrebarea, eu personal nu prea am inteles daca poti spune mai multe derspre cum te simti e perfect!

| thecakeisalie a răspuns:

Trebuie sa incerci sa mergi si sa stai intotdeauna drept, si cu umerii putin trasi inapoi. Niste exercitii pentru spate n-ar strica, insa.

| DihorulCuTepi a răspuns:

Daca simti ca nu ai baza in umeri, fa multe exercitii pentru muschii spatelui. Ei sustin majoritatea greutatii corpului. Daca ii lucrezi bine vei avea mai multa stabilitate