| RadXx a întrebat:

Apoii,salut tpu....nu vreau sa pierd timpul asa ca sa trec direct la subiect...
Am o masea de minte care este cariata fara smalt si etc etc...
Am avut pus "arsenic" sau ceva asemanator in ea de medic.
Astazi cand am fost sa MI-O SCOATA(INITIAL ASA A RAMAS) DAR A INCEPUT CU TRATATUL(motiv habar am)
Mi-a facut cu acul pentru scos nervul si am zis ca mor de durere acolo,era sa cada si scaunul si era sa daram si cate ceva pe acolo la cat de insuportabil era(la propriu).
Mai dupa ce mi-a facut cu acul, o facut spalaturi, si mi-a pus rock'les(nu pot sa il mai suport mai ales la asta). Dupa rock'les si dupa ce am iesit din cabinet si ajung acasa teroare.Nu pot sa apas pe masea ca ma doare straight face si normal stiam ca dupa nervul scos trebuia sa fie totul ok dar,mi-a facut si putin cam tare cu acul,si mai era si rock'les-ul ala mentolat si lipicios si ma enerva rau!(la inceput nu l-am simtit).Mai acum ceva timp,numai pot sa il suport deloc, ce imi da prin cap? scoate rockles-ul din masea, ma chinui eu 40-50 min sa scot un rockles lipicios si intarit din masea cu tot cu sange(de parca mai imi pasa de sange) si cu tot! Acu parca am o mica alinare...
Asa,bun...ce as putea face sa nu mai ma doara maseaua asta? P.S ma doare cand apas pe ea, este si cariata...
Nu vreau sa fiu tras la raspundere ca dc am scos rockles-ul si altele, ok? va cer doar niste sfaturi ce sa fac pentru a nu intampina probleme... mai rele.....maine nu pot sa ma duc la dentist fiindca nu am programare maine ci tocmai vineri si sunt si plecat din oras.
Aaa da apropo,nu vreau sa par asa, nepasator de nimic si alte vrajeli din astea, ci pur si simplu sunt irascibil la maxim din cauza maselei asteia.
Scuze categoria dar vreau niste sfaturi ca intre amici cu toate ca problema este de categoria sanatate mentionez ca fiind o conversatie cu raspuns.Am ales categoria fiindca se raspunde mai repede si nu stiu ce sa ii fac. Daca vreti sa imi dati niste sfaturi ar fi ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când e vorba de urgență, nu îți trebuie programare, mai ales că e vorba de medicul tău. Te duci și îi explici situația, îi spui cât de tare te doare. E om, va înțelege. Nu înseamnă că ești mai puțin bărbat, dacă nu suporți durerea. Cu durere nu poți sta, fiindcă asta înseamnă disconfort, neliniște totală. Iar să te obișnuiești cu ea, nu poți. straight face
Ori ți-o extrage, ori ți-o tratează (deși, până la urmă, cu măsele de minte, tot la extracție vei ajunge, deși nu îți vine a crede!). Dacă ți-ai scos medicamentul, s-ar putea ca durerea să cedeze treptat.
Totuși, fă-ți timp a te duce la stomatolog, nu îți strica weekendul... Dacă te doare atât de tare, nervul nu e scos, e viu, e acolo, supraviețuiește și te necăjește. : ))
Ia juma' de algocalmin (tabletă) și juma de aspirină, în mod egal. Neapărat această combinație, ambele deodată. Durerea va ceda, dar asta nu înseamnă că te vei și vindeca.

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Nu te trage nimeni la raspundere ca ai scos pansamentul de acolo. Poti spune ca a cazut singur (se intampla des). Durerea aceea nu este complet anormala nici ea, este de asemenea intalnita uneori in cazul unui tratament de canal in curs. Ar fi bine sa suni la cabinet si sa intrebi ce sa faci. Pentru durere cere ceva de la farmacie pana la urmatoarea programare...

Altfel, molarii de minte cariati de obicei se scot pentru ca sunt dificil de tratat si pentru ca risti sa ii cariezi in continuare din cauza igienei dificil de realizat in colturile gurii.

| 187VLAD a răspuns:

Nu pot sa iti dau un sfat direct, dar iti pot povesti experienta mea
acum 2 ani mi-am scos toate cele 4 masele de minte deoarece cresteau airea si exista riscul sa imi strambe toti dintii
procedura a fost in felul urmator:
mi-a facut anestezic (mai multe injectii)
mi-a scos maseaua
mi-a omorat nervul cu acul acela (si da, este destul de dureros, mai ales ca la una din ele aveam o carie, deci mi-a mai facut cateva injectii ca tot baga acul si nu inceta durerea)
dupa ce mi-a omorat nervul m-a cusut
si a ramas sa revin dupa o perioada de timp sa imi scoata atele
m-a avertizat ca mi se va umfla falca, si asta s-a intamplat
mi-a dat si o reteta: antibiotic, ketonal forte pentru durere si un medicament pentru flora intestinala
cam asta s-a intamplat cu gura mea, daca te ajuta cu ceva ma bucur happy
mentionez ca nu stiu ce e ala rock'less