| blackcat99 a întrebat:

Am o masea cariata, cu puroi la radacina. Dentista mi-a bagat acolo acul sa dea drumul infectiei (P.S. : nervul e mort - asa cica). Aseara nu m-a durut nimic. Insa de azi dimineata ma sui pe pereti de durere. E din cauza acelui ac, ca mi-a facut o ditai gaura in interiorul maselei, sau e din cauza infectiei? Maine dupa amiaza am programare, dar pana atunci nu stiu ce sa mai fac... Oare imi trece pana maine, ca trebuie sa merg la scoala...Nici nu pot sa mananc. Funda cui ma lamureste si pe mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

În mod sigur este din cauza infecției.
Lichidul se tot adună și astfel creează o presiune care tot apasă pe nerv și pe gingie, plus bacteriile care „lucrează", au și ele un rol în a provoca durere.
Ce ți-a făcut dentista cu acel ac, a fost foarte bine.
Încearcă cu algocalmin, deși în momentul de față, nici un medicament care se eliberează fără rețetă, nu este suficient de puternic pentru a te ajuta câtuși de puțin.

5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Incearca sa sugi acolo unde ti-a facuta drenajul, gaura, si scuipa daca este puroi.Ia diclofenac 50 mg daca ai peste 12 ani sau nurofen daca ai sub 12 ani. Pune compresa cu apa rece pe partea externa a obrazului si evita caldura.Iti doresc o seara linistita fara durere, si maine fa-i vizita dentistului.

| mona a răspuns:

Nu ar trebui sa te doara daca a facut loc sa curga puroiul si mai ales ca nervul e mort, cine sti ce ti a facut acolo de te doare[i a o pastila de ibalgin sau ce ai pe acasa pentru durere poate iti mai alina un pic

| blackcat99 explică:

Nu stiu cum se numeste exact acel ac. Era unul micut, gen acele ace pentru masina de cusut, cu un capat acoperit de lemn. Nu era dinacela subtire si indoit, era mic si cam grosut, si "m-a frecat" daca pot zice asa cu acel ac acolo o gramada.

| Azµre a răspuns:

Te duci la medic înapoi, depinde ce ți-a făcut ori ți-a pus un ac de drenă ori doar ți-a curățat canalul una din două. Oricum trebuie să vezi medicul, poți lua un antiinflamator în cazul ăsta.

| LoveLebadaa a răspuns:

Buna! Sunt disperata, ma doare rau de tot o masea stricata, maine ma duc sa mi-o scot. A ta era de scos? (ps: a mea s-a umflat, oare o sa-mi bage acul asa cum ai patit tu? da-mi un raspuns de rog mult sad :* )