| anonim_4396 a întrebat:

Ar fi normal sa imi incep viata sexuala la 14 ani? Care sunt avantajele si dezavantajele? Ce spun genicologii despre asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Eu la varsta ta ma jucam pe strada in nisip sau cu masinutele(ca papusile nu imi placeau laughing ). Mai bine traieste'ti copilaria ca inapoi n'o mai primesti. Si la varsta asta, orice ti'ar promite un baiat nu inseamna ca vorbeste si serios.Si el ca si tine vrea sa experimenteze dar pagubele vor fi la tine.Deci mai bine mai asteapta cativa ani ca nu mori fara sex! Sper ca te'am ajutathappy.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologii spun ca orice femeie care isi incepe viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate au risc crescut de cancer de col uterin si toata viata se vor duce la ginecolog la intervale de maxim 6 luni pentru a putea depista leziunile in stadiul intial, tratabil.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Nu este DELOC BINE! Nu exista avantaje doar dezavantaze(nu mai cresti in inaltime, s-ar putea sa se intample ceva in corpul tau si sa nu mai poti avea copii pentru ca organele sexuale nu sunt inca pregatite, etc.)
Pa pa

| Alex a răspuns:

Risti sa faci cancer de col uterin. Corpul la 14 ani nu este pregatit pentru asa ceva.

| winchesters a răspuns:

Este o varsta foarte frageda.traieste`ti viata de copil cat ink mai ai timp.nu te complica cu lucruri de genu`...nu e normal ca la varsta ta sa te gnd` la lucrurile astea. poti face cancer de col.nu stiu parerea mea ar fi sa te mai gand putin la astahappy. Bafta.

| Pământul a răspuns:

Normal, relativ la restul lumii, ar fi. Avantajele si dezavantajele sunt aceleasi ca atunci cand ti'ai incepe viata sexuala peste mai multa vreme, cu exceptia faptului ca ai sanse mai mari de... ceva anume, nu mai stiu, afectiune de col uterin.

| BrancoveanuAlexandra a răspuns:

Nuuu...nici sa nu te gandesti.Sunt atatea boli si atatea riscuri cum ar fi:Candidoza, Trichomoniaza urogenitala, Cancerul de col uterin, Sifilisul, Herpesul genital si multe altele.Si plus de asta daca nu o faci protejat poti ramane insarcinata si sa ajungi sa faci un avort.Deasemena si avortul are riscurile lui de ex singurul pe care eu il stiu este perforatia uterului.Si la 14 ani nu cred ca ti-ai gasit baiatul cu care vei fi un timp indelungat...Asa ca bucurate de copilarie. Sper ca te-am ajutat. Te pup!:*:*

| ExtraSakadat a răspuns:

Esti prea mica oO

| Alycaaaa a răspuns:

Eu spun ca o fata tr sa isi inceapa vita sexuala la 16 ani si un baiat la 14