| glamour_5213 a întrebat:

Ar putea cineva sa-mi explice urmatorul lucru : cand fac scufundari mai mult timp, adica sa stau mai mult sub apa, in reprize, mi se infunda urechile pentru cateva zile, si au multa ceara?
Cum as putea scapa de aceasta problema, sau cum s-o fac sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TaviSMURD a răspuns:

Data viitoare foloseste dopuri de urechi. Te scutesc de toata problema asta. E normal ca dupa ce stai un timp indelungat sub apa urechile sa-ti degaje mai mult "clei". E din cauza presiunii mai alees stand mult sub apa e vb de presiunea ce apasa pe timban. Cleiul are rol in inlaturarea bacteriior di cavitaea auditiva. Foloseste dopuri. Daca apar alte probleme consulta un medic ORL

1 răspuns:
| blackrain a răspuns:

Pai daca ti se infunda dupa ce iesi din apa, stergete in urechi cu un prosop. daca ti se infunda cat timp esti in apa, dupa de iesi, fa miscari foarte bruste cu capul in stanga sau dreapta, ca si cum ti-ai scutura capul (apa din ureche) dar foarte brusc. de altfel, poti sa incerci sa dormi mai mult cu urechea infundata in jos. i sa simti cum ti se desfunda, chiar daca dormin. funda?