| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni mi se infunda urechile cam de fiecare data cand stau prea mult intins in pat si dimineata nu pot sa aud pana nu le desfund. Are cineva idee de ce? Fara mers la doctor ca asta stiu si eu. Merci anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicurobo a răspuns:

Salut, nu prea ai dat detalii, ai ganglionoii inflamati?
Mărirea ganglionilor limfatici oriunde în organism. Ganglionii limfatici sunt parte a sistemului imun şi reprezintă locul unde celulele imune se maturizează şi se pregătesc pentru lupta cu diferite boli.
Adesea, ganglionii limfatici inflamaţi arată o infecţie sau afecţiune în apropiere.
Daca ii ai imflamati recomand să te duci singur la un consult ORL, deoarece este posibil să ai otită - externă (inflamarea conductului auditiv extern), sau medie (inflamarea urechii medii)

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai poate ai stat prea mult in pat in ultima perioada și s-au repoziționat otolitii aia... încearcă sa îți faci un program, sa stai in pat 8 ore (când dormi) și in rest sa stai in sus.

| Violleta2022 a răspuns:

Verificati-va tensiunea arteriala, posibil sa fie mare.

| anonimg a răspuns:

Verifica-ti tensiunea. Problema ta poate fi și din pricina unei tensiuni arteriale mari.

| barbar a răspuns:

Poate din cauza ca ai clei in ureche care se prelinge incet catre timpan. Ti se intampla la amandoua urechile, sau mai mult la una, aia pe partea care dormi mai mult? In caz-ul asta este de la clei, aproape sigur! Are la farmacie de pus in ureche care sa dizolve. Pui seara in urechea cu pb. si dormi pe partea cealalta. Dimineata esti ca nou! Zici ca: "cand stai mult in pat". Depinde! Puteai sa stai tolanit oricat, si poate nu aveai nici o problema, atat timp cat stateai holbandu-te la tavan.