| Stanila_Mioara_1969 a întrebat:

Are 6 zile baiatul meu de la operatia de apendicita și va întreb, dacă pot sa ii fac o ceafa de porc la grătar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| blairelovesmusic a răspuns:

Bebeluşii nu pot consuma aşa ceva. Deci raspunsul este nu.

| SilentRain a răspuns:

Da, doar sa nu aibă grăsime multa

| darrio2007 a răspuns:

Poti dar depinde cati ani are.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Desi asta il puteai intreba pe medicul care l-a operat. Ce are voie sa manance si când.

| Simpatic a răspuns:

Acum numai tin minte ce teremen trebuie sa treaca de la operatie, dar eu stiu ca un minimum 15 zile macar e nevoie sa nu se manance mancare solida sau grea pentru digestie. Daca aveti medic de familie sunati si va veti lamuri!
Operatia de apendicita este complet vindecata cam dupa 20 si ceva de zile, perioada in care se tine regim asa cum a recomandat medicul care a efectuat operatia, sau foaia care s-a primit la iesirea din spital.
Daca nu se mentioneaza nimic, atunci e de luat legatura cu medicul de familie neaparat.

| Anuskaa a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Dar cine ti-a zis ca e vorba de bebelus? Din poza? Te-ai gandit ca e nepotelul? Nu. Si da cred ca si ea stie ca bebelusi nu pot cobsuma asa ceva, mai bine nu raspunde decat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anuskaa):

Cred că a înțeles că băiatul are 6 zile big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aveam vreo 14 ani când m-am operat de apendicită. Dacă țin minte bine mi-au dat o listă de alimente pe care nu am voie să le mănânc. În principal alimente care provoacă constipația. Pentru că operația poate plesni. Nu aveam voie sare aproape deloc și nici grăsimi. Dacă nu mă înșel puteam mânca și carne de porc dar slabă. Deci cam da. Îi puteți face. Mai ales că este la grătar. În niciun caz nu îi dați prăjit. Îi puteți face liniștită nu se va întâmpla nimic.

| Anuskaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci e prost, inteleg ca a citit ca are 6 zile, nu cum scrie ca de 6 zile a fost operat, dar totusi ce gandire poti sa ai sa te gandesti ca la 6 zile sa ii dai carne.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, trebuie regim dietetic. Ceafa are grăsime și nu e recomandata.

| Lukasssz a răspuns:

Nu!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Este recomandat regim alimentar pentru 3-4 saptamani.

| Anuskaa a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Si ti-ai dat seama ca nu e vorba de bebelus? Au trecut 6 zile de la operatie.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Anuskaa):

Lasă-mă în pace, nu-mi pasă de tine şi de părerea ta.

| Anuskaa a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Te las, dar prima data citeste si gandeste-te un pic si dupa aia comenteaza, nici mie nu imi pasa de tine.