| Sawarekh a întrebat:

Are cineva idee care sunt cauzele albirii parului?

In ultimul an, din ce in ce mai multe fire de par, din cap mi s-au albit.
Incat, daca te uiti atent, se poate observa cu ochiul liber.
PS: Am 25 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ori se mostenesc genetic ori esti mai sensibil la stres, socuri emotionale iar raspunsul organismului e sa iti dea fire albe.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru foarte multe persoane firele de par albe incep sa apara de la 20 si ceva de ani.E normal, daca vorbim de un mediu stresant.Si da, exista vopsea, insa va arata ciudat daca nu vopsesti tot parul.

| relian a răspuns:

Parul alb arata lipsa pigmentului, deci cine este responsabil cu fabricarea si trimiterea de pigment in parul din cap, se pare incepe sa lucreze defectuos.
Se produce mai putin pigment, ori se trimite in alte locuri, nu se stie pre bine cum sta treaba, dar in mare cam asta ar fi problema.

Hai de albit se albesc, dar sa nu inceapa sa dispara si din nr de fire, atunci sa te atii.
Deci nu poti face nimic, nicaeri, nu exista rezolvare pentru asa ceva, decat sa te vopsesti.

| ReddY25 a răspuns:

Stresul,oboseala și genetic

| sammie a răspuns:

Din cauza stresului și a oboselii.

| Sawarekh explică:

Oare exista vopsea sau ceva cu care acoper acele fire?

| Lioana a răspuns (pentru Sawarekh):

Exista vopsele pentru par in toate supermarket-urile.

| Sssofia a răspuns:

Stres, oboseala... Am auzit că poate fi și din cauza genelor sau a unor boli

| alexcelfrumos14 a răspuns:

Cel mai probabil de la stres. eu mi.am gasit par alb la 17 ani din cauza asta