| user646372828 a întrebat:

Are cineva idee cat costa o albire dentara? Si daca se face la adolescenti? Am avut aparat dentar si vreau sa scap de impuritatile care au ramas

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu poti scapa de impurtitati prin albire. Daca ai depuneri de tartru din cauza ingrijirii necorespunzatoare in perioada purtarii aparatului dentar, afla ca trebuie sa faci un detartraj.Iar albirea este o procedura invaziva care afecteaza smaltul.Tu esti in dezavantaj din cauza aparatului dentar.Si eu am purtat, sa stii.Dentistul meu nu recomanda nimanui albirea.

Vorbeste si tu cu medicul tau stomatolog.

| user646372828 explică (pentru dullcat):

Am facut si detartraj, am avut acum 6 luni aparat dentar, dar dintii nu mi sunt lfl de albi ca inainte si am niste carente de calciu si mi se tot fac punte si dupa se cariaza si eu ma spal intr una pe dinti si innebunesc cand vad imi vine sa mi scot dintii din gura

| dullcat a răspuns (pentru user646372828):

Ah, ok. Cum adica punte? Cred ca doar ai ghinion si esti predispus la carii indiferent de cat de riguroasa este rutina ta.Medicul meu stomatolog mi-a zis ca pateste la fel desi periaza dintii corect de 3-4 ori pe zi, foloseste ata dentara si apa de gura etc, in timp ce unii cu igiena relaxata nu au treaba si merg la dentist odata la cativa ani.Life is unfair.laughing) Imi amintesc si de o prietena din liceu care, cand o auzeai, avea des probleme cu cariile.

Daca vrei sa vezi rezultate concrete, poate ar trebui sa mai reduci din cantitatea de dulciuri.Sau macar sa iti clatesti gura cu apa in momentele in care nu te poti spala imediat la jumate de ora dupa masa, mai ales daca ai mancat ceva dulce.Trebuie sa rezolvi si carentele de calciu, fara el nu poti avea dinti sanatosi.Si incearca sa reduci si din bauturi care pateaza, daca consumi: ceai, vin, cola, suc de afine etc. Daca deja faci toate astea, nu mai am ce adauga.

Eu folosesc un pic de turmeric amestecat in pasta de dinti.Cred ca ajuta un picut la albire.Unele paste de dinti din comert chiar il au deja incorporat in compozitie si sunt destul de scumpe. Ajuta si la durerea slaba de masea, in caz ca ai vreun episod.

| 2546 a răspuns:

Da așa ceva se face și la copii și la adolescenți și la maturi dar ar fi mai bine să te adresezi medicului dentist