| MihaiA a întrebat:

Are cineva idee cum pot sa ma ingras? Meniuri testate pe propria persoana. PS : mananc mult, si tot nu ma ingras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Degeaba mananci daca organismul tau refuza sa asimileze... dupa parerea mea, niste vitamine nu ar strica, eventual un control medical in urma caruia sa iti spuna doctorul ce pastile ar fi bune pentru corpul tau, astfel incat sa te ingrasi...multa bafta, cit despre mincare pai plimbari in aer liber ca fac pofta de mancare propolis cu miere daca te incumeti sa mananci cat mai variat ( proteine multe, glucide, lipide) desi nu au intodeauna efect dar odata ce sa stabilit de catre un doctor de o anumita patologie se aplica de obicei masurile astea :
Stabilirea si respectarea unui program alimentar regulat. Trei mese principale si 3 sau 4 gustari intre acestea sunt recomandate. Gustarile trebuie sa fie bine incarcate caloric dar si nutritiv deoarece ele reprezinta suplimente alimentare la o dieta sanatoasa. Daca intoleranta la lactoza nu reprezinta o problema, se pot include in dieta produse lactate cum ar fi untul si inghetata. Totusi foarte mult zahar si grasime nu trebuie consumate.
Alimentele care nu trebuie sa lipseasca din dieta sunt: painea integrala, cartofii, fasolea uscata, branza, ouale, carnea si pestele. La intocmitea unui meniu trebuie alese alimentele cu valori calorice superioare iar la prepararea mancarurilor trebuie folosite alimente suplimentare care sa creasca valoarea energetica a meselor. De exemplu: cand se prepara snitele, in aluatul stratului pane se poate adauga si lapte praf sau germeni de grau. La
prepararea tartinelor se poate adauga branza in exces, iar in laptele cu cereale se pot adauga fructe. Exista de asemenea in comert o serie de suplimente nutritive sub forma de creme, batoane sau bomboane, care sunt convenabile si eficiente.Activitatea fizica la sala de fitness trebuie sa se reduca la un program de ridicare de greutati usoare, pentru a dezvolta masa musculara.Stresul mental si emotional trebuie redus cat mai mult cu putinta. Exercitiile de relaxare sunt de asemenea recomandate.

6 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Eu in locul tau as fi bucuroasa ca pot sa mananc orice imi pofteste inima, la orice ora si nu mi-as face griji ca se depune. multe fete si-ar dori sa fie slabe si sa nu renunte la "micile placeri", dar din pacate sunt obsedate de a arata cat mai slabe. asa ca nu te indopa cu mancare si pastile ca sa te ingrasi pentru ca o sa vina si vremea cand o sa se depuna mai mult decat ti-ai imaginat si o sa-ti doresti sa arati din nou ca acum.

| Filip23 a răspuns:

Cascaval si lapte praf. Si activitate fizica antistress. Zilnica.

| borsec a răspuns:

Da as este, si eu am fost ffff slaba cand aveam varsta de 17-23 si dupa 23 de ani a inceput sa se depuna... da ce se mai depune doamne, si celulita e in floare...
Asa ca bucura-te de cum esti acum

| bombonikme a răspuns:

La fel si eu happy...am incercat si cu vintamine, si tot degeaba asa ca am ajuns la concluzia : ca mai bine sa am unde sa pun pe viitor decat sa nu pot sa dau jos happy... poate asa e organismul tau .multa sanatate

| alexzender a răspuns:

Iti recomand sa manaci multa carne a bei lapte(lactate in general sa manaci) si fructe ar fi bine sa mananci ...mananca orice vrei.am un var care are aceiasi problema e slab rau de tot, daca manaci ce ti-am zis si faci 6 luni de sala vei mai pune vreo 10 kgwinking orice ar fiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de masa musculara si nu de grasime, 5 mese regulate pe zi, evita grasimea si cafeina, sport, o proportie frumoasa a corpului este m, ai indicata decat o crestere in greutate care dealtfel te poate afecta cu varsta si in schimbarile hormonale