| Mai_ia a întrebat:

Nu mananc mai nimic si totusi ma ingras. Ajutor, de la ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Tu îți faci rău cu bună știință.
De ce? Din simplul motiv că organismul tău funcționează pe "avarii" pe fond de nealimentare!
În clipa când îl alimentezi, el nu face altceva decât să rețină tot. De aici până la îngrășare nu mai este decât un pas.
Sfat: mănâncă puțin și des, fără grăsimi, prăjeli.
Învață să-i dai organismuluit tot ce îi trebuie pentru a arde caloriile. Ține o evidență la ce alimente asimilezi ușor și la care nu. Cele care te "ajută" să te îngrași, scoatele din uz dar nu de tot (organismul are nevoie și de un pic de grăsime, puțin zahăr, un cubuleț de ciocolată, înghețată, un strop de alcool) și crește cantitatea de alimente care "ajută" organismul la arderile și accelerarea metabolismului (fructe proaspete, legume crude, fierte, coapte, cereale, lactate degresate, pâine integrală care conține fibre - 2 - 3 felii/zi).
Mișcarea te va ajuta foarte mult în obținerea unui rezultat optim, practică un sport, gimnastică, orice ce îți face placere și îți garantez că te vei simți foarte bine.
Și ca să faci totul "ca la carte" consultă un medic endocrinolog, să nu ai vreo surpriză că "domnișoara" glandă endocrină este rebelă și nu îți dă pace.
Multă baftă și sănătate.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-ar putea sa ai o dereglare a unor glande endocrine: tiroida, hipofiza, suprarenala. Mergi neaparat la un endocrinolog pentru consultatie si analize.
In plus, daca te infometezi, organismul intra pe metabolism de inaanitie: consuma putin si depoziteaza totul si te ingrasi. Secretul e sa mananci putin si des, hipocaloric si sa faci mult efort fizic.

| psiholoaga a răspuns:

Mergi la endocrinolog. De preferinta unul care sa fie specializat si pe nutritie. Uneori nu conteaza cat mananci ci si ce anume sau cand. Sunt niste intrebari suplimentare: Mananci sanatos (fructe, legume, lactate) sau mai putin sanatos (sticksuri, dulciuri, fainoase)? Mananci la ore regulate (aproximativ aceeasi in fiecare zi? Consumi suficiente lichide? Faci miscare proportional cu cat mananci? Daca raspunsurl la toate e da, incearca sa mergi la un endocrinolog. Poate fi o dereglare hormonala care se rezolva cu regim medicamentos.

| mioara a răspuns:

Incearca si numai manca dupa ora 18