| al3x_2379 a întrebat:

Are cineva niste informatii concrete daca s-a intamplat cuiva din jurul sau problema cu valva mitrala prolaps? tratamente,daca se vindeca,cat costa o operatie asta daca se poate opera, se poate trai cu ea neoperata? astept un raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Du-te si te consulta cu un cardiolog, nu pe net, ca asta e treaba serioasa nu acnee juvenila. Nu te vindeci de asa ceva cu pastile, despre pret, interventia este acoperita de asigurarile de stat deci nimic, operatia se face la recomandarea medicului specialist adica cardiologul. Afectiunea este cronica si cu potential degenerativ, adica nu scapi de ea precum de o raceala si in timp situatia se inrautateste pina cand se practica interventia de urgenta, asta daca nu mori intre timp de la complicatii. ITI RECOMAND SA IEI LEGATURA CU UN CARDIOLOG SI ITI VA EXPLICA EL MAI MULTE.

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

De la sine nu se vindeca, trebuie consultat un cardiolog pentru investigatii suplimentare. Daca diagnosticul este simptomatic, trebuie operatie de inlocuire de valva mitrala (naturala sau artificiala- o recomand pe cea artificiala sub aspectul risuri/beneficii). Neoperata, poate duce la consecinte grave cum ar fi fibrilatie artiala, trombembolii, etc.