| crissy a întrebat:

Ce inseamna diagnosticul "prolaps de valva mitrala"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| YUSTY a răspuns:

Prolapsul valvei mitrale este caracterizat de prolapsul uneia sau a ambelor parti ale valvei in atriu (peste 2 mm) pe parcursul mezosistolei. In formele primare, mai frecvente la femeile tinere, se constata o degenerare mixomatoasa a valvelor, inelului si cordajelor, care permite patrunderea valvelor mitrale in atriul stang in timpul sistolei ventriculare (cel mai frecvent este implicata valva posterioara). In timpul prolapsului valvular se produc tractiuni pe sistemele de sustinere si muschii papilari, cu alterarea contractilitatii peretelui ventricular respectiv.

Fundita?