| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva tulburare obsesiv compulsiva? Care este tratamentul cel mai eficient? Am incercat antidepresive multe, acum iau Prozac de 3 saptamani si fara efect.La psiholog am fost doar gratis cateva sedinte si nu am facut mare lucru decat vorbe,vorbe si exercitii de relaxare. Dupa cat timp isi face un efect antidepresivul? ar trebui sa mai am rabdare cu Prozacul?
Daca mai sunteti care aveti tulburare obsesiv compulsiva,va intreb, cum rezistati si cum va tratati? Exista sansa de a ameliora boala? Cum?
Dau funda si la cel mai bun raspuns care ma ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are nimeni așa ceva. Tu ești unic, chiar nu realizezi asta?

| nicusor222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca dai raspunsuri de genul, mai bine nu mai da.
Nu intelegi ce intreaba persoana si iei la misto. Mai bine lasa si nu mai scrie, ii faci mai mult rau.winking

| Änå_Änütà_1999_A525 a răspuns (pentru nicusor222):

Hei buna? ai cumva whatsapp sau ceva sa vorbim?
Pentru ca ce ai scris tu acolo m-a ajutat foarte mult, deoarece fix asa gândeam și eu acum câțiva ani, De fapt nu gândeam, doar simțeam lucrurile asa cum ai zis tu, si eu uitasem asta mă blocasem în propriile gânduri...deci da m-ai ajutat foarte mult laughing sa stii ca poti fi un psiholog foarte bun laughing
Deci sper sa imi răspunzi laughing

| nicusor222 a răspuns (pentru Änå_Änütà_1999_A525):

Bună.
nu stiu dacă mai răspunzi după atâta timp.
Te aștept cu un.mesaj sa luam legătura.

| Änå_Änütà_1999_A525 a răspuns (pentru nicusor222):

Hei,Bună, scuze că am răspuns după atâta timp.îmi poți da tu mesaj? Că la mine nu merge să trimit.

| nicusor222 a răspuns:

Hey.
Hai sa incerc sa te fac sa intelegi ceva si sa am rabdarea de a te invata anumite lucruri si sa scriu atat de mult tongue
Si incepem asa :
Actiunea ta s-a petrecut in decursul a luni de zile sau poate chiar ani, cand tu te-ai speriat si ai facut un atac de panica sau ai intrat intr-o depresie usoars, care ti-a atacat sistemul nervos.
Sa zicem ca daca acum 1 an ai gandit ceva si te-ai speriat de ceva si capul tau a stat numai acolo s-a format ca un tic nervos, tu nu ai stiut sa te calmezi si bau ai complicat treburile si ai inceput sa te sperii si mai tare, ducand la multe prosti de genul, ajungand acum poate sa te culci plangand, sau sa ai ganduri negre si simtind ca esti prinsa intr-un fel de gheare si tu simti ca nu iti mai da drumul acele gheare, tot ce faci esti aiurit/a si tu esti plecat/a departe de tot ce se intampla
Iti inteleg starea, am petrecut si am ajutat multe persoane ca tine si stiu tot ceea ce simti si ce gandeste o persoana ca tine.
In primul rand tu se poate sa ai o stare de ipohondrie ( teama de boli), cand se uneste cu ipohondria asta te-ai nenorocit si viata ta se alege praful.
Hai sa zic ce faci tu... esti singura persoana care te complici si asta ca tu o faci cu mana ta, parca creierul tau se imparte in 2 edmisfere, 1 positiva si 1 negativa, negativa ajungand sa cotropeasca pe cea pozitiva si de asta se intampla asa ceva, incepe parerea de rau si cainta, ca de ce gandesca asa, ce se intampla cu mine, alo mor acum si imi pare rau.
Ai post la psiholog, te duci la psihiatru dupa crezand ca nu are putere psihologul dar asta sunt doar in capul tau, Psihologia? ce e cu ea? ce ne poate invata ea? NIMIC ca daca nu intelegi ce spune o persoana ca mine nu faci nimic, fondatorii psihologiei au spus ca nu si-au invins propra lor Anxietate. deci nu aveam ce invata.
E ca si cum te duci la sala sa te antrenezi si ai un antrenor care are 140 de kg, deci nu avem ce invata de la el, e absurd.
Iar medicamentatia pe care o iei? Pt ce?
Nu se face asa ceva, tu nu intelegi ce e medicamentatia.
Medicamentatia nu vindeca depresia, cine zice ca o vindeca e un mare prost.
Pastilele o calmeaza, asta da.
E ca durerea de masea, tu iei pastile sa nu te mai doare, dar ea nu va disparea si de aia intrebi ce sa mai iei.
Toate pastilele din lume nu te pot ajuta si iti distrugi corpul.
Acum, hai sa te invat ce e de facut in privinta asta, dar daca nu ma asculti nu am facut nimic si tu ramai cu ale tale si nu am facut nimic, nu te-am ajutat cu nimic. Deci ASCULTA si probeaza ce zic, eu nu zic sa ma crezi, doar probeaza si sa vezi ca vi la mana mea.
Tu trebuie in primiul rand sa intelegi ce se intampla cu tine, indepartezi pastilele si nu le mai iei, incerci sa fci ce zic eu.
In primul rand trebuie sa stii ce te determina sa pici pe ganduri, sa zicem ca ai teama de moarte sau o teama de boala... o teama de a ta.
Tu trebuie sa fi observatorul, sa stii ca ai ganduri dar trebuie sa le lasi sa plece, gandurile pleaca si vin... intelege asta.
Cand un gand vine tu te gandesti ce am scris eu si reactionezi asa : calma, il observi, nu incepe sa il gandesti si sa stai pe el, iti indrepti atentia spre un alt lucru care iti place tie.
Daca tie iti vine un gand, si il gandesti si il judeti de aici incep problemele tele, tu esti persoana care te iei la bataie cu propriul tau cap si il te va invinge, te va pune la mant... niciodata nu e bine sa te iei la bataie cu creierul tau.
EX: Vine un gand si tu incepi sa il gandesti si sa faci " pfoaaa sa imi bag piciorul iar veni, dccccc? dc imivine mie, simt ca mor, ma ia cu lesin, Doamne ce am, ce se intampla cu mine" si incepi sa stai focusata pe el, asta e greseala ta, de aici rezulta o viata complicata si stai numai cu gandul la el.
Tu trebuie sa fi TOTAL PREZENTA in ceea ce faci.
EX: Cand faci dus, pai fai m-a dus, simte apa cum curge pe tine.
Cand mananci, pai mananca ma si nu gandi acolo ce mananci.
Cand bei cafeaua, pai simte ma cum se duce pe gat si nu judeca sa gandesti... baaa ieri nu a fost buna cafeaua, poate ca nici azi. STOP de aici intri iar in probleme.
Trebuie sa fi total prezenta, mergi pe drum, pai si ma mersul si simte picioarele cum merg, nu mai gandi ce vezi in fata.
Trebuie sa ai o viata fara gandire, iar cand gandul apare, gandesti si il observi, intlegi ca el te chinuie si nu ii dai atentie, tu ramai in continuare present/a
Trebuie sa fi observatorul si nu ganditorul.
Foloseste capul doar cand : citesti, vorbesti si atunci gandeste si fi prezenta acolo. Dar daca mergi pe strada si vezi o persoana urata sa zicem, nu o gandi, NUUUU, STOP nu se gandeste si ramai prezenta in continuare.
Nu mai gandi trecutul si viitorul, ieri a fost ieri, s-a dus in masa si tu esti azi
Nu mai gandi in viitor, Vai cum e maine etc, GRESIT, maine va fi maine si nu gandesti tu pe maine ce o sa fie, planuri sau idei.
Toate lasa sa mearga de la sine, pana maine mai e, dc gandesti tu? Nu se face asa.
Creeul tau face proectii mintale si sta in drecut si viitor, dar prezentul tu nu il mai vezi, pentru tine e mort.
Nu intelegi ca trecutul e mort, viitorul nu exista, e absurd ce faci tu.
Singurul moment din viata ta e PREZENTUL, ce vezi tu in fata ta, ala trebuie sa il traiesti.
Ca daca gandesti ce e maine ai pierdut ce vezi acum, nu esti atenta, sau daca acum gand citesti te gandesti la daca ti se mai intampla ceva iar nu e bine, cand citesti acum pai doar privire sa fie si nu gand, doar ca bagi in cap ce scriu eu fara sa ma judeci ca am gresit ceva la scris exemplu ( imi cer skz dar am scris mult si asta e ). Tu nu ma judeci, doar citesti si atat nu gandesti nimic.
Gand un gand vine din trecut sau viitor, sa stii ca lui daca nu ii dai atentie el moare, nu poate gandul sa stea in prezent si probeaza asta, de aceea asta e scaparea ta fara pastile.
Cand tu dimineata te scoli, ce faci? gandim de cand ne sculam si pana ne cucam? Doamne da nu se poate, sa ma gandesc asa? sa te molosesti.
Cand te scoli de pe perina dimineata, deschide ochii, simte mainile cu misca, multumeste lu Dumnezeu ca iti dete o noua zi in viata asta frumoasa si atat.
Iesi afara din casa, nu incepe sa gandesti, fi total prezenta si nu gandi nimic, daca gandesti ceva faci rau.
E greu, stiu asta.
Daca nu faci ce am zis nu rezolvi nimic bagand pastile in tine, gandurile vin si pleaca ele nu stau cu tine in prezent.
Asa le pacalesti.
Daca maine ai o zi grea, nu te gandi la ea, gandeste ca pana maine mai sunt cateva ore pana sa te culci si o noapte intreaga, fi pozitiva si nu gandi ca nu sti ce e maine.
Creerul tau de aia a ajuns aici, facand proectii si gandind trecut si viitor, asta e greseala ta mare.
Observas gandul si lasa ca el pleaca, nu ii da atentie, daca nu reusesti asa accepta gandul si gandesti " E UN GAND, STIU DE EL, IMI FACE RAU DACA MA GANDESC, DAR AM ZIS EU SA NU II DAU ATENTIE CA PLEACA " vei vedea ca el moare si nu mai are putere in prezent.
Perosanele care au asa ceva sa stii ca viata e destul de usoare, dar ele o complica
Fai ce am zis eu si ramai prezenta, citeste mesajul de multe ori sa il intelegi, simte miscarile corpului, simte rasuflarea, simte apa, mancarea si tot ce faci, gandurile din capul tau mor, nu e da atentie cand vin, tu trebuie sa le observi si asta e secretul mare.
Simte tottttt, iubeste viata, e cea mai frumoasa viata fara gandire, doar sa vezi si sa pretuiesti ce vezi atat.
Fai ce am zis, e ca o galeata cu apa plina cu mizerie ce ai tu in cap, usor, usor hai sa o golesti si adauga apa curata, cu timpul viata ta se va schimba in bine, iar in viata ramai prezenta si nu uita ce am zis eu astazi.
Acum ca vine un nou an...
Simte ma mancare, simte ma artificiile, admosfera frumoasa si nu o gandi ma.
Gandurile vin si pleaca, creierul uman e singurul organ care isi bate joc de propria persoana, el e nenorocitul care face asta.
Gand un gand vine negativ, nu il judeca si nu te lua la tranta cu creierul ca daca faci asta te invinge si de aia ajungi sa obosesti, transpiri etc.
Numai bine iti doresc, citeste mesajul bine si de mai multe ori sa intelegi, UN AN NOU FERICIT sa ai si invata asta.
Acum ai facut testul de cand am zis eu prima data? Daca ai gandit gand aicitit?
Daca da, foarte rau
Mai citeste odata si nu judeca nimic si doar fai ce am zis, ai nevoie de curaj si vointa.
Vei reusi daca faci ce am scris!

| nicusor222 a răspuns:

Te astept cu intrebari. Intreaba totul ca te ajut, dar daca esti total prezenta si faci ce zic eu. Ca asa eu vb degeaba si tu ramai tot in prostiile tale.

| nicol2 a răspuns:

Si eu m-am vindecat acum 8 ani fara pastile si fara psiholog.Cel mai bun pshiolog a fost d-zeu. Deci o apropiere de divinitate o sa te ajute, important sa ceri ajutorul si ti se va oferi.Toate gandurile cum vin asa pleaca ele fac parte din noi.Ideea este sa nu le amplifici sa le lasi sa treaca si sa nu ramai blocat intr-un gand.Incearca atunci cand vin sa zici o rugacine si asa o sa te linistesti. Apropo eu am baut doar Ca si Mg si m-am rugat la d-zeu sa ma fac bine si am reusit. Important este sa crezi ca o sa te faci bine.Nu gandurile ne controleaza pe noi, ci noi pe ele.Lasa-le sa treaca, nu le da importanta. Multa sanatate iti doresc!