| Seroquel a întrebat:

Am tulburare obsesiv compulsiva,ce e de facut? Iau deja tratament de la medicul psihiatru cu Prozac,Rispolept Consta injectie,Anxiar si Seroquel.
Ma chinuie boala, mereu imi vine sa fac compulsii si imi vin des ganduri intruzive care imu da anxietate si ma face sa fac compulsii.E nasol tare iar tratamentul nu prea isi face efectul.Ce sa mai fac? Cum ma pot ajuta? Mai exista solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce obsesii compulsive ai? eu cred ca ai nevoie de consiliere nu de tratamente cu injecti.

| anamariarot a răspuns:

Dar tulburarea obsesiv-compulsivă face parte din categoria tulburărilor psihice „ușoare", dacă-i pot spune așa. La ce-ți trebuie seroquel, când acela e pentru tratarea schizofreniei? Nu mai zic de prozac care e pentru tratarea depresiei și în anumite state e interzis din cauza efectelor secundare. Cineva foarte apropiat mie a făcut tratament câțiva ani cu prozac, iar acum i-au spus medicii că prozacul i-a dat peste cap chimia din stomac și are greață zilnic, plus furie extremă din același motiv. Schimbă medicul la care mergi.
Și da, e foarte indicat să faci sport, datorită hormonilor eliberați care ajută la combaterea anxietății și îți dau o stare mai bună. Din propria experiență, pentru că mă confrunt cu aceeași problemă: e foarte important să lucrezi tu cu tine, să te gândești „îmi este folositor acest gând?", să te gândești că totul e în mintea ta și să încerci să-ți induci ideile astea pozitive, să te forțezi să gândești în acest mod. Și mie mi-a fost foarte greu, încă mai apelez la compulsii în perioadele de anxietate maximă, dar nu mi se mai manifestă atât de frecvent ca înainte. Caută pe cineva care te înțelege, care să înțeleagă ce înseamnă o problemă psihică și nu care să trateze cu superficialitate, să-ți spună că îți trece, să aibă impresia că tu nu vrei să te schimbi, nepricepând că tu de fapt nu vrei să ai comportamentul respectiv. Cu toate că știi că totul e de la tine, când ai validarea cuiva că totul e sub control, te vei simți mai bine. E foarte important sprijinul cuiva drag.
Poți apela și la un psiholog foarte bun cu care să faci psihoterapie, care să te expună treptat la lucrurile care îți dau ție anxietate și te „obligă" să fii compulsiv.
Găsește-ți un hobby, fă activități care îți plac, caută să-ți ții mereu mintea ocupată cu ceva.

| Seroquel explică (pentru anamariarot):

Mi-a dat si Rispolept Consta si Seroquel fiindca imi vin multe ganduri intruzive, fara voia mea, in mod eronat si ca obsesiile sunt de intensitate mare, am un TOC mai sever cica si in cazul asta ajuta si antipsihoticele cica.Chiar asa de rau e Prozac? Am mai luat pe rand cipralex,venlafaxina,seroxat, zoloft, fevarin dar nu prea a mers bine mukt timp, ma simteam bine la inceput, iar dupa reveneau starile.Eu imi puneam toata speranta in Prozac pentru ca am vazut ca e un antidepresiv foarte popular si vandut si incercat de multi cu efecte bune, acum nu stiu ce sa mai cred, toate medicamentele au reactii adverse, eu nu am de la prozac, il i au de 10 zile.

| Seroquel explică (pentru anamariarot):

Mi-a dat si Rispolept Consta si Seroquel fiindca imi vin multe ganduri intruzive, fara voia mea, in mod eronat si ca obsesiile sunt de intensitate mare, am un TOC mai sever cica si in cazul asta ajuta si antipsihoticele cica.Si la tulburarevovsesiv compulsiva se dau antudepresuve in doza mare, de aua iau Prozac, pe toate antidepresivele scrie ca sunt bune si pentru TOC.Deci de asta mi le-a dat.Chiar asa de rau e Prozac? Am mai luat pe rand cipralex,venlafaxina,seroxat, zoloft, fevarin dar nu prea a mers bine mukt timp, ma simteam bine la inceput, iar dupa reveneau starile.Eu imi puneam toata speranta in Prozac pentru ca am vazut ca e un antidepresiv foarte popular si vandut si incercat de multi cu efecte bune, acum nu stiu ce sa mai cred, toate medicamentele au reactii adverse, eu nu am de la prozac, il i au de 10 zile.

| anamariarot a răspuns (pentru Seroquel):

Păi nu îți dai seama acum de cât rău îți face prozac. Îți poți da seama după ce încetezi să-l mai iei, pentru că organismul te face dependent de el, iar dacă tu nu-l administrezi, vei experimenta tot felul de stări proaste.

| Seroquel explică (pentru anamariarot):

Antidepresivele toate au reactii adverse nu numai Prozac.Si ce sa mai zic de antipsihotice.Dar nu e chiar asa de rau ca si cum scrie in prospecte sau ca in filme.Am luat multe antidepresive si singurul efect advers a fost luarea in greutate, in rest nimic.

| Seroquel explică (pentru anamariarot):

Apropo si tu ai TOC? Am vazut ca ziceai ca si tu mai ai compulsii sau ai avut.

| anamariarot a răspuns (pentru Seroquel):

Da, toate au efecte adverse, ca orice medicament, însă nu la toate sunt la fel.
Și da, am și eu.

| Seroquel explică (pentru anamariarot):

Si tie mai bine cu tratament?

| anamariarot a răspuns (pentru Seroquel):

Nu iau tratament. Am spus în primul răspuns exact cum am procedat happy

| cezar003 a răspuns:

Iesi din casa si plimba-te prin parc macar 30 minute /zi.Intr-o saptamana trece

| anamariarot a răspuns (pentru cezar003):

Dacă ar fi așa ușor, n-am mai apela niciunii la psihiatri.

| cezar003 a răspuns (pentru anamariarot):

Era un raspuns scurt pentru o fractiune din toate intrebarile lui, am vorbit cu el toata noaptea

| Ax3LdeV a răspuns:

Adica atacuri de panica?