| adrian87 a întrebat:

As dori sa stiu cum pot scapa de negi fara interventii chirurgicale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista o planta numita rostopasca, care are in tulpini un suc galben. Daca te dai pe negi in fiecare zi cateva saptamani, se vor usca si vor cadea.

NOname
| NOname a răspuns:

Exista la farmacii o solutie foarte buna "Cryopharma". Ti-o recomand. ;) :) Aici poti sa citesti mai multe despre ea: http://www.efarma.ro/products.php?id=3453

| micurutza2005 a răspuns:

Da este rostopasca care o poti gasi pe langa garduri de multe ori si daca dai cateva zile bune o sa ti se ropa singuri o sa dispara eu am dat si s-au inmuiat si rupt si apoi s-a vindecat locul repede si nu doare cad singuri dand cu sucul de rostopasca anul trecut era pe toate gardurile acum am gasit doar in 2locuri si am dat dar era o mladita mica si am terminat-o nu am mai avut de unde rupe sa iau sucul din ele dar cat am apucat sa dau s-a uscat negul si sunt bine, poate o gasesti si la naturiste sau plafar sub forma de tinctura de rostopasca sau ceva si tot poti rezolva problema. succes.

| mihaa a răspuns:

Fetita mea a avut multi nigeii pe mana si erau destul de marii si doctorita mi-a recomandat Verolit zilnik de 3, 4 ori pe zi, o ungeam ca acest unguent si dupa 2 saptamini picau si nu au mai aparut delokk, incearca si tu e f bun

| Leea1234 a răspuns:

Depinde de dimensiunea lor!
daca sunt mici... exista la farmacie un unguent...(este intr-un tub ca cel de super glue)dar dinpacate nu mai stiu cum se numeste...intreaba farmacista!
mama mea avea pe mana multi ...si cu unguentul respectiv a scapat!
si mai este tinctura de propolis... dar nu stiu mai multe detalii!

| Lale_2033 a răspuns:

Eu am avut de 2 ori negi. Prima data mi-au trecut cu verolit, iar a doua oara cu o solutie adusa de o prietena din Grecia care se numea (nu sunt sigura daca asta e numele exact) Veruca Hermal.
Sper sa scapi de ei pentru ca stiu cat de incomozi si inestetici sunt.

| mk a răspuns:

La aproape orice farmacie gasesti Verucca Removal de la Scholl, uite cum arata http://www.chemistdirect.co.uk/......_6072.html sigur gasesti si este foarte bun, eu l-am folosit cu succes, la fel si prieteni sau rude de-ale mele. este un mic tub ca un tub de super glue cum zicea andrutza. iti mai recomand sa nu astepti sa se mareasca acei negi pentru ca in cazul in care sunt f mari probabil ca nu vei scapa decat cu cauterizare (eu am trecut prin asta) si este neplacut..mai bine acel gel pentru ca atat timp cat negii nu sunt f mari scapi cu usurinta de ei, te dai in fiecare zi si pui un pansament deasupra si se duce pana la urma, in timp ce medicii dermatologi imediat iti fac o cauterizare (ardere). Succes si sanatate!

| laurahl_7225 a răspuns:

La mine verolit nu a dat deloc rezultate. in schimb, am pus extract de mladite de tuia imuiata in vata si in 2 zile a disparut. am tinut doua seri la rand, ca ma plictiseam de vata, nu am tinut toata ziua. si mai este o superstitie care face sa dispara, faci atatea noduri la o ata cati negi ai, de exemplu daca ai 3 negi faci 3 noduri, si pui ata sub o piatra de rau, iar cand ata va mucegai sub piatra, atunci si negii iti vor disparea. succes