| Alkyda a întrebat:

Buna seara TPU! As vrea sa stiu si eu daca la noi se fac interventii chirurgicale pentru unghii incarnate as dori sa stiu unde si cam cat costa?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Eu am trecut prin niste chinuri groaznice la un chirurg de spital militar si mi s-a reincarnat iar.Practic a smuls-o si pe viu.
Dar a2a oara a fost cu noroc.Daca esti din Bucuresti, eu am fost la dr. Akram Salem, tel. 0734961412, sos. Mihai Bravu nr.444, blocV10, sc.3. Acest doctor foloseste o solutie care neutralizeaza radacina unghiei. Nu vei simti nici o durere si va avea efect. Plus ca se va vindeca foarte repede. Iti doresc multa sanatate!

| Bunny a răspuns:

A si ca pret nu mai tin minte exact dar stiu ca nu a costat mult.Mai mult am dat la primullaughing.Ca pret parca era cu tot cu consulatie dinainte si dupa operatie, cam 250 ron(maxim).

| BruneTTe a răspuns:

Da, se fac. La dermatolog se face si din ce am gasit e aproximativ 200 ron. Asta daca nu iti cere bani si pe consultatie.
Am gasit pe net ca asemenea interventii s-ar face si la Medlife [ https://www.medlife.ro/laboratoare-medlife/] - poate e o asemenea clinica si in orasul tau. Dar mai mai bine mergi la un dermatolog cu o trimitere de la medicul de familie.

| AdeNoid a răspuns:

~Hey acum 1 luna jumate am facut pentru prima oara operatie pentru unghie incarnata. Unghia mea era de mult infectata dar am tot asteptat pana nu am mai putut...
M-am dus la urgente la Spitalul de copii, de acolo m-a trimis la un doctor chirurg din spital.S-a uitat la unghia mea simi-a dat timp de o spatamana o solutie (Betadine)cu care sa ma ung ca sa se desumfle si sa dezinfecteze loculM-a facut programare si gata...
M-am dus pe data x la programare si au zis ca a intervenit ceva mai grav si nu pot sa imi faca in acea zi operatia...m-am dus la alt spital si am avut norocul sa nimeresc peste un doctor f dragut.
Nu o sa te doara deloc, pentru ca iti face vreo 2/3 injectii la baza unghiei(alea dor un pic dar suportabil)si apoi o sa iti smulga unghia (mie mi-a smulso toata dar am inteles ca s poate si taia pe jumatate in locul infectat).Am stat o zi in spital cu piciorul plin de pansament, dupa m-a externat si am mers acasa.Dar tb sa te duci sa tiscoata pansamentul in fiecare zi cam 1 saptamana si aia cam doare.dar curaj si mie mi-a fost fffffff frica dar uite sunt aici si nu m-a durut...acum unghia mi-a inceput sa creasca.Ca pret mama a vrut sa i dea la medic 100lei dar nu i-a prmit, acum depinde cam in jur de 100/150 lei costa, nu mai multhappy
Sper ca te-am ajutat :*

| Zeroosi a răspuns:

Da se face...chiar eu am facut. am dat la doctor 200 ron