| AndreiGSQ a întrebat:

Salutare!
Exista vreo metoda de a impiedica parul sa creasca in anumite zone (ex. parul facial) fara interventii chirurgicale sau laser?
Daca da, as dori niste detalii, dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,fara operatie cu laser nu rezolvi nimic, doar metode babesti dar faci iritatie si strici cresterea naturala...

1 răspuns:
| karsivan a răspuns:

Ndepartarea parului in exces a fost o preocupare inca din timpul oamenilor de Neanderthal, care practicau forme primitive de tuns si epilat pentru a evita paduchii sau pletele prea lungi ce ii incurcau, spre exemplu, in timpul vanatorilor de mamuti.

In prezent, cele mai multe dintre femei isi epileaza parul de pe axile, picioare, din zona inghinala si chiar de pe antebrate. In plus, si unii barbati se epileaza subrat sau chiar si pe picioare ori torace.

Conform health.howstuffworks.com, iata cateva metode de indepartare a parului nedorit, incepand de la cele primitive pana la cele moderne.

1. Abraziunea

Aceasta metoda era practicata de egiptenii antici, greci si romani. Se crede ca foloseau obiecte abrazive, cum ar fi piatra ponce, sau obiecte ascutite pentru taierea parului. Piatra ponce era frecata de piele pentru a marunti si indeparta parul. Aceasta piatra este utilizata si astazi, insa pentru a indeparta celulele moarte de pe piele.

2. Epilarea cu ata

Threading-ul sau epilarea cu ata este o tehnica antica ce incepe sa castige popularitate si in prezent. Procedeul este mai putin dureros decat smulgerea firelor cu ceara, aparatul de epilat sau penseta, insa nu poate fi practicat decat la un salon de cosmetica. Metoda este folosita in special in India si Orientul Mijlociu. In Romania este abia la inceput de drum.

3. Epilarea cu ceara din zahar

Aceasta metoda este mai blanda decat epilarea cu ceara propriu-zisa deoarece produsul se lipeste... mai mult