| Elenaaa23 a întrebat:

Verisoara mea are o problema. Are 12 ani si deja i-au aparut vergeturi pe fese. Eu stiu ca vergeturile apar atunci cand iei in greutate si slabesti brusc. Ea nu a fost niciodata grasa ca sa fie nevoita sa slabeasca. Deci intrebarea mea este: Cum i-au aparut vergeturile? Si cum poate scapa de ele?(mai natural, fara interventii chirurgicale sau la salon cu laserul.)

Răspuns Câştigător
| simplej a răspuns:

Da, eu mereu vara merg la mare si ma bronzez si nu se mai vad asa tare. Stiu ca se vad urat, dar nu ai ce sa le faci sa se duca de tot. Ti-am zis sa bea mai multa apa, sa manance legume, fructe si fara de astea gen MC. Eu acum am aproape 20 de ani si tot le am si... asta e. Eu nu prea port pantaloni scurti sau fuste..asa ca nu prea sunt la vedere. Daca isi ia o fusta sau pantaloni scurti poate sa-si dea cu fond de ten si garantez ca nu se mai vad sau dres un pic mai inchis la culoare..intelegi? Cam asta e..presupun ca sunt si ceva tratamente gen cu laser, dar eu nu m-as risca plus ca sigur costa cam mult. Iar ea la 12 ani iti dai seama cum sa faca tratament cu laser sau cine stie ce. Lasa ca poate i se mai reduc in timp vergeturile si daca tot nu o sa le accepta poate cand o sa fie mare sa incerce vreun tratament. Uite si pe mine ma deranjau ft rau la 12 ani, dar m-am obisnuit in timp, mai ales ca eu mai mereu port pantaloni lungi( ca asa imi place) si cand merg la mare mai mult stau in apa plus ca la mare nu prea vezi modele pe plaja asa ca nu vad de ce sa ma simt asa complexata.

5 răspunsuri:
| Anna_9116 a răspuns:

Mai pot aparea de la dereglari hormonale, o fi predispusa la vergeturi... happy

| simplej a răspuns:

Apar daca te ingrasi sau slabesti brusc. Uneori apar si pe fond genetic.Eu am vergeturi tot de la 12 ani si nici nu m-am ingrasat sau slabit brusc atunci.Asta-i viata. O alimentatie corecta ajuta la diminuarea acestora, dar de disparut nu dispar complet. Daca te bronzezi nu se mai vad asa tare, cel putin asa e la mine.

| Elenaaa23 explică (pentru simplej):

Atunci cand esti bronzat nu se vad asa rau, in sensul ca se vad doar daca "te chiorasti" cum s-ar zice? Ea e foarte obsedata de faptul ca arata inestetic. Si o cred ca si eu as fi la fel. Pe tine nu te deranjeaza?

| simplej a răspuns (pentru Elenaaa23):

Da, eu mereu vara merg la mare si ma bronzez si nu se mai vad asa tare. Stiu ca se vad urat, dar nu ai ce sa le faci sa se duca de tot. Ti-am zis sa bea mai multa apa, sa manance legume, fructe si fara de astea gen MC. Eu acum am aproape 20 de ani si tot le am si... asta e. Eu nu prea port pantaloni scurti sau fuste..asa ca nu prea sunt la vedere. Daca isi ia o fusta sau pantaloni scurti poate sa-si dea cu fond de ten si garantez ca nu se mai vad sau dres un pic mai inchis la culoare..intelegi? Cam asta e..presupun ca sunt si ceva tratamente gen cu laser, dar eu nu m-as risca plus ca sigur costa cam mult. Iar ea la 12 ani iti dai seama cum sa faca tratament cu laser sau cine stie ce. Lasa ca poate i se mai reduc in timp vergeturile si daca tot nu o sa le accepta poate cand o sa fie mare sa incerce vreun tratament. Uite si pe mine ma deranjau ft rau la 12 ani, dar m-am obisnuit in timp, mai ales ca eu mai mereu port pantaloni lungi( ca asa imi place) si cand merg la mare mai mult stau in apa plus ca la mare nu prea vezi modele pe plaja asa ca nu vad de ce sa ma simt asa complexata.

| lake a răspuns:

Pote s-o ****

| Elenaaa23 explică (pentru lake):

Chiar nu inteleg de ce unii dau raspunsuri asa la misto. Daca nu intentionezi sa ajuti sau macar sa dai un sfat, atunci de ce ai mai facut cont? Asa sa iti bati joc de altii?