kratos
| kratos a întrebat:

As dori sa stiu daca exista o operatie de schimbare a culorii ochilor? Nu vreau sa port lentile sau altceva. Doresc operatie cu efect definitiv si sa nu-mi afecteze calitatea vederii sau sa afecteze ochiul.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista asa ceva.

12 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Intrebarea trebuia pusa altfel, daca ai nimerit la sectiunea Sanatate. Am o ruda foarte apropiata care a ramas orb din mai putin decat imi spui dumneata. Din respect pentru el, da-mi voie sa cred ca intreberaea dumitale este terbilism copilaresc

| fabiola a răspuns:

Risti sanatatea pentru estetica?

kratos
| kratos explică:

@soothe Va cred stimate domn dar imi doresc o schimbare de genul asta si vroiam sa vad daca sunt oameni care au facut asa ceva sau cunosc procedura si riscurile si rezultatele.

| eni a răspuns:

Tu chiar nu ai ce face?Nu cred ca exista asa ceva,si ca si orice operatie fiecare e cu riscuri.De ce sa te legi la cap daca nu te doare?Si sa nu-ti spun ce placut e sa primesti injectie in ochi,o simpla anestezie...mori de durere.Asa ca mai gandeste-te.O zi buna!

| Roby67 a răspuns:

Tu si cu... in... si cu sufletul in rai? Asa cum spui tu nu exista.
Scuze am raspuns cum am gandit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Irisul este o membrana formata din celule ce contin pigmentul codat genetic.Nu-ti poti "schimba" culoarea decat folosind lentile de contact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti aici raspunsul care te intereseaza.
http://beauty.onemagazine.ro/2010/03/09/vanity-new-insanity/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu chiar nu ai ce face? Nu cred ca exista asa ceva, si ca si orice operatie fiecare e cu riscuri.De ce sa te legi la cap daca nu te doare? Si sa nu-ti spun ce placut e sa primesti injectie in ochi, o simpla anestezie...mori de durere.Asa ca mai gandeste-te. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este am citit chiar akma...http://www.ziare.com/articole/lentile+contact

| acvilasurprinzatoare112 a răspuns:

Newiris este noua tehnologie ce permite schimbarea radicala si definitiva a culorii ochilor, ce se realizeaza prin chirurgie si ofera un rezultat cat se poate de natural.

Fanii lentilelor de contact vor fi incantati de aceasta noua descoperire. De-acum este posibila modificarea definitiva a culorii ochilor, informeaza Elleraconte.

Interventia chirurgicala este de scurta durata (15 minute de fiecare ochi) si necesita anestezie locala.

Cum se desfasoara operatia?

Un implant subtire, din silicon, a carui culoare este aleasa de catre pacient, este introdus printr-o microincizie corneeana de 3, 5 mm.

O data descompus de o substanta cu proprietati viscoelastice, implantul este asezat in fata irisului, iar produsul vascos este aspirat si indrumat spre exteriorul ochiului.

Dupa cateva zile de la interventie, vederea se recupereaza total si se stabilizeaza.

Deoarece e vorba de o operatie, exista riscuri si efecte secundare. Pot aparea infectii post-operatorii ce duc uneori la pierderea vederii, tulburari de vedere, sensibilitate la lumina, iritatii.

Newiris este o interventie de un real succes in SUA, insa in Europa ea nu a fost inca practicata.

| Bib a răspuns:

Da este.
cu Laser!
da ti-l afecteaza intr-adevar putin deoarece vei avea rana acea in ochi si te va durea uneori:p.
informeaza-te pe google