| Scorpions13 a întrebat:

As dori si eu niste retete niste sfaturi ca sa am un ten normal, maleabil, fin, si fara puncte negre si cosuri si fara sa mi se cunoasca porii.
Acum sa va spun despre tenul meu :
- am un ten sensibil, gras doar in zona T, si putin ridat pe frunte.
- am cosuri multe, puncte negre, pe obraji si pe frunte cosurile sunt bagate in piele, porii sunt dilatati se cunosc, am si ceva pistrui dar care nu se prea cunosc ca am piele iritata asa se vede piramida nazala pe lateral un contur rosu ca si cum ar fi irtat tot numai in zona ochilor este altfel.
- cand ma spal cu sapun mi se formeaza ca o crusta ce imi acopera cosurile si e fina dar am senzatia ca mi se strange fata.
- cand ma dau cu o crema hidratanta (nivea, dove, etc ) imi iese din piele grasime.

1) sunt baiat, parul destul de lung si mai sta si pe frunte uneori (ma dau cu fixativ) si cand s elasa in jos cu fixativ sta pe frunte.

As dori sa ma ajutati va rog frumos cine a trecut prin asta sa ma ajute si pe mine happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabby269 a răspuns:

Buna ZeroC! Iti recomand sa te tunzi, pentru ca este deja vara si parul de pe frunte dat si cu fixativ nu iti face tocmai bine.Iti poti face niste scrub pentru a avea o piele fina. Dimineata si seara freaca-ti pielea de pe fata cu cafea macinata timp de 7-10 minute, zilnic.Cafeaua o sa te ajute sa scapi de cosuri si o sa ii dea tenului tau flexibilitate.Nu te mai da pe fata cu creme hidratante pentru ca tenul tau este deja gras.Iti recomand pentru zona T o solutie tonica de la Garnier, este in jur de 18 lei, cam asa si e cu extract de struguri, e pentru ten normal, dar iti va impiedica glandele sebacee sa mai elimine atat sebum.Nu te mai spala cu sapun normal pe fata, ia-ti unul hidratant de la Dove, ala nu strange fata.De la farmacie iti poti lua o crema anti pistrui si trebuie sa te dai zilnic cu ea, nu stiu foarte multe despre ea pentru ca nu am pistrui dar farmacistul iti va da toate detaliile necesare.Pentru punctele negre iti poti face o infuzie de ceai de galbenele care iti va deschide si curata porii, iar dupa vreo 15 minute de stat la abur iti poti scoate tu pustulele cu tifon. Dupa ce ai terminat toata treaba te dai cu spirt.In caz ca iti apar cosuri peste noapte poti apela la cuburi de gheata.Tii cubul de gheata pe cos 1-2 minute si o sa se traga...macar pentru cateva ore, il poti acoperi cu un baton corector si unpic de crema combinate ca sa nu para ca esti machiat. Sper ca ti-am fost de ajutor happy

3 răspunsuri:
| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Îmi primul rând iți recomand sa nu iți spargi coșurile.
Sa iți povestesc cum am reușit eu sa scap complet de acnee, după 8 ani de zile.
După mai multe controale la doctori dermatologi, am găsit un medic foarte bun, care mi-a dat un tratament minune.

Doctorul mi-a dat un tratament anti-acnee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.

In câteva zile de folosire, efectele au început sa apară.
Coșurile si punctele negre au început sa se usuce, tenul a devenit mai curat vizibil, si treptat au dispărut complet.
Îți recomand cremele, pe mine m-au scăpat complet de coșuri si puncte negre.