| Stan_Marina_Gratiela_1974 a întrebat:

As dori si eu o recomandare reala pentru un doctor pentru unghie incarnata - in Bucuresti. Nu pareri ci chiar cei la care ati fost si ati fost multumiti. Fetita a ajuns la o clinica cu recenzii buna pe internet si este deja traumatizata de ideea a mai fi tratata, desi problema nu s-a rezolvat. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice medic chirurg poate face aceasta mica interventie chirurgicala, ca-i extrem de simpla, putand fii facuta de altfel cu mare succes si de o asistenta priceputa.

Traumatizarea copilului apare mai mult de la parinti, care se sperie mai mult decat copilul nestiutor, fiindca exagereaza cand vorbesc de aceste "operatii".

Nu este nimic de speriat in procedura asta minora, mai ales ca se afce cu anestezie locala.

| Stan_Marina_Gratiela_1974 explică (pentru Violleta2022):

La spitalul care am fost i-a tăiat unghia din ambele părți, fără anestezie. Nu sunt părinte neștiutor pentru că și eu am avut când eram mica, doar că nu am dus-o la stat pentru că mi-e mi-a tăiat jumătate de unghie. Da, procedura minoră, însă unii doctori chiar nu știu să o trateze. Vreți poză să vă arat cum arată unghia fetiței după 10 zile? A fost bătaie de joc...

| RaduRobertRO a răspuns:

Eu m-am operat la Dr. Leventer, recomand. Problema ar fi cauza:
1) Taierea incorecta a unghiilor de la picioare (taiati drept, deoarece inclinarea laterala a unghiilor poate incuraja unghia sa creasca in piele);
2) Unghiile neregulate, curbate;
3) Incaltamintea care exercita o presiune mare asupra degetelor mari, cum ar fi pantofi prea stransi sau ingusti;
4) O postura nepotrivita;
5) Igiena necorespunzatoare a picioarelor;
6) Predispozitie genetica.

Daca se gaseste explicatia e mai ok, altfel vei trece repetat prin operatie, este intr-adevar traumatizant. Vorbesc din experienta, oricum ramai marat pe viata, ramai cu frica de recidiva.

| Zxcv6 a răspuns:

Clinica NutrimedX

| Stan_Marina_Gratiela_1974 explică:

L.E. știu cauzele unghiilor încărcate. Eu vorbesc de soluții, de un doctor atent pentru că tocmai am fost acum 10 zile la un "mendele" care a tăiat fără anestezie