| curiosul122 a întrebat:

De cateva luni ma confrunt cu o problema. Am unghia incarnata la piciorul drept la degetul mare si mama mea m-a ajutat folosind o discheta cu spirt sa scoata puroiul si a mai taiat un coltisor de unghie sau pielita ce mai era acolo. Am avut sanse sa scap de aceasta unghie incarnata? Mentionez ca inainte sa fac asta aveam rana putin umflata si acum nu mai e chiar asa de tare. Cum imi dau seama ca am rezolvat? Cum pot fi sigur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Doctor
din pacate e la nivel de operatie, si nu e chiar simplu, trebuie taiata carnea din afara unghiei

si eu am, si las unghia sa creasca pana iese din piele si nu o tai sub piele si nu ma deranjeaza deloc, insa daca o tai pana la limita formezi un colt care produce rana

| Denisa0954 a răspuns:

Poti fi sigur ca ai scapat atunci când va creste din nou unghia. Dacă nu se rezolva, mergi la pedichiură medicinala