| emy_1018 a întrebat:

As dori si eu sa ma linistiti putin. Pentru inceput trebuia sa mentionez ca nu sunt virgina dar am un partener stabil (de 2 ani mai exact) si la orice menstruatie am niste dureri ingrozitoare, dar numai in prima zi a menstruatiei. Am fost la un medic ginecolog care mi-a recomandat anticonceptionalele Karissa. Le-am luat o luna si am vazut ca nu ma mai durut la menstruatie. apoi a doua luna nu le-am mai luat ca sa vad daca ma va mai durea. Spre ghinionul meu m-a durut. si luna aceasta am inceput sa le iau din nou, dar din cauza ca nu am luat medicamente imediat dupa ce s-a terminat menstruatia ma gandesc ca mi-a afectat ciclul menstrual. Am mai facut o greseala. am uitat de 2 ori sa-mi iau medicamentele. Menstruatia mi-a venit asa in ultimele 5 luni:
Ianuarie - 10 - 16
Februarie - 16 - 21
Martie - 20 - 26
Aprilie - 21 - 26
Mai - 10 - si inca nu stiu cand se va termina
Acum sa va zic problema: menstruatia mi-a venit cu aproximativ 10 zile mai devreme. oare sa fie din cauza anticonceptionalelor si din cauza ca nu le-am luat cu regularitate sau sunt insarcinata? As dori raspunsul cat mai repede. Si cine se pricepe mai bine la chestiile de genul acesta sa bage ID-ul meu: emy. dust@yahoo.com. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod cert daca ai facut sex neprotejat este posibil sa fii insarcinata. Sau este posibil sa-ti fi creat mari dezechilibre. Anticonceptionalele sunt create pentru femei responsabile, care au coeficientul de inteligenta, educatia si maturitatea sa le ia corect. Sunt complet interzise persoanelor iresponsabile sau incapabile sa intelaga modul de administrare si importanta corectitudinii. Nu stiu cine ti-a spus sa faci pauza dupa prima luna de anticonceptionale. daca ginecologul ti-a spus asta, atunci poti linistita sa-l reclami, fiindca asa ceva este absurd si extrem de periculos. daca ai facut-o de capul tau, atunci am ramas fara cuvinte in fata inconstientei dusa pana la nebunie. Uitarea a doua pastile in cateva luni este absurda. In principiu, poti uita o pastila o data la 2-3 ani, dar nu mai des. Oricum, luandu-le total haotic si lipsit de orice responsabilitate ele nu te-au protejat de sarcina si te-au imbolnavit. Anticonceptionalele sunt preparate hormonale. Luate corect, te ajuta. Cea mai mica incorectitudine iti afecteaza negativ sanatatea. Erori majore precum ai facut tu te pot nenoroci pe viata.
Dat fiind ca sangerezi (nu e menstra, evident) s-ar putea sa fie vorba de un avort in curs de producere. Trebuie sa te vada urgent (adica vineri) un ginecolog foarte bun sa vezi ce ai de facut.

3 răspunsuri:
| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Sunt baiat, desi din cate stiu daca erai insarcinata nu mai aveai menstruatie.

| emy_1018 explică:

Da. dar ca sa specific: o femeie (fata) poate avea sangerari care sunt mai usoare decat menstruatia. nu vin atat de abundent si nu dureaza chiar atatea zile. Si mult efemei confunda acele sangerari cu menstruatia. straight face

| emy_1018 explică:

Sii inca o chestie. am mai patit asta si prima luna cand am luat anticonceptionalele. Dar atunci a venit cu 4 - 5 zile mai tarziu si a inceput cu o sangerare usoara iar apoi a evoluat si a continuat ca o menstruatie normala.