| trasnet a întrebat:

As dori si eu sa-mi spuneti cum sa scap de grasimea de abdomen si piept
am 1.50 si 45 kg da totusi am ft multa grasime si vreau sa scap de prin dieta si fitness (ceva ce pot face in casa).
dau fundita

P. S. am 13 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| andrei234 a răspuns:

Nu te grabi. Mai ai timp si esti in crestere. Insa, daca insisti, gasesti aici ( http://www.dietadeslabit.com/ ) mai multe sfaturi si idei.

| sufletpierdut10 a răspuns:

Ai 13 ani,esti in crestere. Parerea mea este sa renunti la chipsuri si bauturi carbogazoase, dulciuri poti manca dar nu toata ziua, de exemplu poti manca o ciocolata/saptamana. La 150 si 45 de kg NU esti supraponderal, stai chiar bine.
Eu zic sa astepti pana la 16-17 ani si sa te apuci de sala(daca ai aceasta posibilitate), daca nu du-te pe un stadion sau in parc si alearga 30 de minute zilnic.

Pe piept este foarte posibil sa nu fie grasime, ci ginecomastie. Acest lucru apare in timpul pubertatii pentru.ca hormonii o iau razna in aceasta perioada. In 90% din cazuri se retrage pana la varsta de 18 ani. La fel am avut si eu si chiar si la 17 ani mai aveam dar m-am apucat de culturism si acum am pectoralii foarte bine definiti. Incearca sa faci multa miscare,sa mananci multe fructe si legume, carne(de preferat pui, curcan, peste), incearca sa eviti mezelurile etc. Peste ani organismul iti va multumi, si o sa ai un corp atletic.
P.S. Am 18 ani, 1.82 cm si 78 kg. Sunt inalt si fac mult sport(culturism) deci nu am grasime asa cum presupui tu ca ar trebui sa am la 78 de kg!
NU VA MAI LUATI DUPA TOATE PROSTIILE CE LE GASITI PE NET! NU VA MAI LUATI DUPA RAHATURILE DE GENUL LA 180 TREBUIE SA AI 70 KG ETC. Daca tu arati bine nu conteaza cateva kg in plus care oricum nu se vad! MUSCHIUL este mai greu decat GRASIMEA!

| trasnet explică (pentru sufletpierdut10):

Mersi mult

da am burta si de fapt de ea vreau sa scap