| anonim_4396 a întrebat:

As dori un raspuns la o intrebare da sincerstraight face.
CREDETI CA SE MERITA SA NE SINUCIDEM?straight face
eu voi raspunde la ceea ce veti raspunde voi. ma veti crede nebuna dar. as dori sa ma sinucid din noustraight face nu suport sa traiesc asa cu o trauma. nimeni nu ma poate ajuta. am fost la pshiolog. dar. nu mo ajutat cu nimic doar ma punea sa imi desenez familia.straight face
Lasati comm daca ati vrut sa va sinucideti. si poate ne consolom uni pe altii!straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Buna.
Nu e bine sa gandesti asa!
sinuciderea inseamna lasitate, cum vezi tu o viata perfecta? nu exista! de ce nu incerci sa ti-o faci chiar tu...
sunt altii care au probleme si mai mari de atat dar pentru asta nu se gandesc la asa ceva,
spre exemplu eu am crescut fara parintii mi-a murit persoane dragi a trebuit sa renunt la o sarcina si sa tin absolut totu secret sunt plecata departe de casa nu am persoanele dragi langa mine...dar pentru asta sunt tare si ma gandesc ca daca lupt totul e ca si rezolvat!
asa trebuie sa faci si tu draga mea...nu uita fiecare problema care o treci arata cat de puternica esti.Nu te lasa niciodata si niciodata nu te mai gandi la sinucidere...incearca sa te descarci prin alte metode.muzica versuri dans etc.
Multa bafta si nu uita viata e frumoasa ( incearca sa ti-o creezi dupa gustul tau)

7 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Papusa, cum au zis si cei de mai sus...si tot raul spre bine, vorba aia.
toti avem problemele noastre, dar asta nu inseamna ca trebuie sa recurgem la acest gest.
gandeste-te ca pentru/la fiecare om care se sinucide, exista o persoana care isi doreste sa traiasca.; sau mai gandeste-te la persoanele care tin la tine, ce durere le vei provoca, chiar daca tu in sinea ta te gandesti " dar cei care tin la mine ar trebui sa ma inteleaga, ca eu nu mai vreau sa traiesc, sa scap de probleme".
tine-te de lucruri care iti fac placere, inscrie-te la cursuri de dans, socializeaza, incearca sa te distrezi si sa-ti faci singura asa cum poti, viata mai buna.
te-am pupat si bafta in continuare

| anss23 a răspuns:

Dar ce-ai patit?

| CristinaCr3 a răspuns (pentru anss23):

Multe probleme. Am o viata de crahatstraight face. acum 2 ani am luat pastile. si straight face nu m`ai pot scapa de despresiestraight face. uneori ma gandesc ca asa o sa fiu toata viatastraight face.

| enigmatica a răspuns:

Sincera sa fiu si eu am trecut prin asta. Am incercat de vreo 2 ori sa ma sinucid,, dar am realizat chiar atunci ca vreau sa traiesc. Simt ca o parte din mine chiar a murit in momentele alea. Imi doresc uneori sa mor, ma gandesc la moarte si sinucidere dar doar teoretic, practic nu mai incerc. Il voi lasa pe Dumnezeu sa decida.

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Buna!

Eu am vrut sa ma sinucid acum un an si inteleg perfect ceea ce simti.Dar, spre deosebire de tine eu am fost la psihiatru si chiar m-a ajutat, atunci cand credeam ca nu mai merita sa traiesc.
Si acum iau pastile, dar tot mai am unele momente cand imi doresc sa mor.

| Catalion a răspuns:

Sinuciderea inseamna lasitate. Inseamna ca esti un om slab, care renunta la lupta cu viata cea dura uneori si se lasa invins. Daca exista iadul sau nu, nu avem cum sa stim exact, dar daca exista, atunci o sa regreti o eternitate ca ti-ai luat propia viata si ti-ai fortat sufletul sa paraseasca aceasta lume mult prea devreme. Cei care se sinucid sunt doar niste suflete pierdute si slabe. O singura data traiesti, profita de asta si incearca in felul tau sa iti faci viata cat mai usoara si buna, chiar daca asta inseamna sa te bucure unele lucruri, care pentru altii ar fi niste lucruri banale si mici, daca intelegi ce vreau sa spun.

| Anndy2000 a răspuns:

Nu cred ca ar fi bine deoarece dumnezeu ti-a dat viata iar tu trebuie sa o traiesti! nu te mai gandii la prostii incearca sa fi mai vesela!sad