| yumeee a întrebat:

Aş prefera să îmi răspundă doar persoanele care au cunoştinţe în domeniu.
Am fost ieri la ginecolog pentru un control, mi-a făcut şi un ecograf, şi mi-a spus că am uterul prea mic, sub limita normală, şi că probabil va fi greu să rămân însărcinată când îmi voi dori asta.
Pe lângă asta, sufăr şi de răceli fffffooooaaarrrrttte frecvente la ovare (deşi nu greşesc cu NIMIC, mă îmbrac corespunzător, nu mă aşez pe jos etc).
Mă gândeam acum, aceste 2 lucruri combinate, cam rezultă o şansă foarte mare de infertilitate, nu?
(Am aproape 18 ani doar, şi e cam... ciudat, să aflu aşa ceva la această vârstă).
Mulţumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt sanse sa ai probleme de fertilitate. Dar la 18 ani inca mai ai sanse la maturizarea uterului, fiindca inca esti la sfarsitul adolescentei. E important sa-ti tratezi corect infectiile la ovare (cu antibiotice injectabil sau perfuzabil) fiindca si ele inhiba cresterea uterului. De asemenea e important sa nu iei preparate hormonale aiurea (anticonceptionale uzuale sau de urgenta).

Răspuns utilizator avertizat