| sufletel13 a întrebat:

As vrea niste informatii despre lentile de contact(pret, ingrijire, riscuri, etc.). E adevarat ca nu este voie sa stau in fum daca le port?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| smile4mee18 a răspuns:

Eu folosesc lentile de contact de un an.Nu-i asa greu.Trebuie sa te speli pe maini MEREU inainte sa le dai jos, n-ai voie sa-ti bagi apa in ochi sau sa-i faci baie cu ele k s-ar putea sa-ti cada de la abur.Si nu poti sa dormi cu ele ca ti se lipesc de ochi. Poti sa atipesti cateva minute da nu mai mult.Crede-ma o data nu mai puteam sa mi le dau jos! Poti sa folosesti lentile de zi adica sa ti le pui dim si seara sa le arunci.Sau lunare, s-au permanente.Nu sunt foarte scumpe si pe mine una nu ma incomodeaza in nici un fel. Funda?big grin

| sufletel13 explică (pentru smile4mee18):

Exista riscul ca dioptriile sa creasca?

| AdiZNoni a răspuns (pentru sufletel13):

Nu neaparat. Depinde de ce lentile iti iei, calitatea lor si felul in care ai grija de ele. Again, stai departe de surse de caldura! I mean it laughing

| sufletel13 explică (pentru AdiZNoni):

tongue oky, promitlaughing

| AdiZNoni a răspuns (pentru sufletel13):

Aaaaa, si inca o mica avertizare laughing Evita sa porti lentilele de conctact daca faci experimente chimice. big grin (am vazut un caz de genul si crede-ma nu ai vrea sa sfarsesti ca fata aia laughing )

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AdiZNoni a răspuns:

Pret: In jur de 180 de ron. Pot fi si mai ieftine si mai scumpe, depinde de calitate.

Ingrijire: Mainile tale trebuie sa fie mereu sterile inainte de a atinge lentilele. Acestea trebuie ferite de praf sau orice alt factor ce favorizeaza microbii.

Nu, nu este adevarat, am multi prieteni care au lentile de contact si fumeaza. Doar tinele departe de surse de caldura deoarece fiind din plastic se pot topi pe retina. siii. AUCH! intelegi tu laughing

| sufletel13 explică (pentru AdiZNoni):

OK! Mersi mult de tot!

| smile4mee18 a răspuns:

De fapt... exista riscul sa creasca.Sau cel putin asa imi zice mamabig grin. Dar mai bine mergi la oftalmolog si intrebi.

| AdiZNoni a răspuns (pentru smile4mee18):

Exact. laughing Mama, Adelina este vocea inteleapta si eu aia glumeata. laughing. Nu serios si fara orice gluma. Ochii sunt organe destul de sensibile la microbi si alte corpuri straine. Faza cu caldura si experimentele chimice chiar nu este de gluma, e indeajuns ca ai corpuri straine plasate pe ochi, dar sa mai fie topite. Dureros! >.