| UmbraDeVulpe a întrebat:

As vrea sa renunt la ochelari dar fara sa mi se strice vederea din cauza asta. Se poate? Daca da, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce dioptrii ai si ce varsta?

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

La dioptrii sub 1 se poate corecta vederea fara ochelari sau operatie, prin gimnastica oculara permanenta.
Oricum, cu inaintarea in varsta, dioptriile evolueaza spre "+".
Asta inseamna ca, in jurul varstei de 40-50 ani vei avea dioptriile apropiate de 0 dioptrii.

| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mai, nu te opereaza nimeni pentru -0, 75 si +0.25.Poarta ochelari si lasa mofturile.

| darrio2007 a răspuns:

Cu operatie.

| Simpatic a răspuns:

Doar daca poti corecta acea probleme in alt mod de exemplu operatie cu laser sau clasic, evident ca nu toate problemele sunt operabile. Unele sunt chiar recuperabile doar purtand ochelari din cate stiu.
Cel mai bine este sa te adresezi medicului oftalmolog sau celor care ti-au precris acesti ochelari, doar el/ei va/vor sti in functie de problema ta daca este ok sa renunti la ochelari sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai ochelari de vedere dati de oftalmolog, atunci este bine sa-i porti, fiindca miopia avanseaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lentile sau operatie.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca faci operatia normal ca nu mai ai nevoie nici de ochelari nici de lentile.

E de rau daca nu reuseste, ca de bine nu poate fi

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cine stie.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Sigur. Altfel nu s-ar mai face.

Răspuns utilizator avertizat
| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu te opera. Im maxim 2 ani ai sansa sa devii orb. Am 2 matusi care s-au operat la Dr Balta si au orbit. Dr Balta s-a facut ca nu intelege iar ele au ramas oarbe.

Răspuns utilizator avertizat
| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Lentile de contact sau nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai nu ai spus ca nu vrei ochelari?

Răspuns utilizator avertizat
| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pe omegle sunt solutii.

Răspuns utilizator avertizat
| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

You're now chatting with a random stranger. Say STAND WITH THE CHINESE PEOPLE AGAINST THE CCP!
Acum am vorbit cu ei. Te cauta.

| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Detalii de acest fel le afli de la un medic, nu aici.Vezi ca trebuie sa ai dioptriile stabilizate de cativa ani pentru a face operatia, altfel daca iti tot cresc nu se poate.Plus, nu te tine pe viata, ci numai vreo 20 de ani in cazul in care ai grija de ochii tai.Dar sunt si cazuri cand le-a crescut dioptriile la loc si au dat bani degeaba.

| dullcat a răspuns:

Doar cu operatie. Orice altceva e marketing si prosteala.

| relian a răspuns:

Da se poate, operatie, nu o sa mai porti ochelari toata viata, o sa vezi 20/20 asta daca nu ai probleme mari, ori boli de astea la ochi.

Nu doar ca nu mai porti ochelari deloc, o sa vezi f bine atit de aproape, cit si de la distanta.

In RO nu stiu ce exoperienta au aia, dar in alte tari este o operatie banala.
Cunosc persoana care a facut, vede perfect, bine asta in SUA nu in RO laughing acolo sincer, eu nu mas da pe mina alora.

Dar poti cauta un doctor, sau clinica de asta cunoscuta, buna, te informezi, vorbesti cu aia, vezi ce riscuri is, ce zic, mai cauti sa afli si ce spun cei care au facut si cum este.

De asemenea cunosc persoana care a fost refuzata sa i se faca operatie.Adica te duci la consultatie, te baga aia la vreoi 3-4 aparate, te controleaza bine, sa vada daca totul este in regula.
Persoana ce spun eu are retina subtire, ceva genetic si iau spus ca le pare rau, dar nu pot face nimic, asa ca ramas cu ochleari.

Dar la tine daca nu ai avut probleme cu ochii, daca nu ai boli de astea ereditare, se rezolva.

Dar cel mai indicat e sa vorbesti la o clinica, mergi, discuti cu aia, vezi ce spun, nu trebuie neaparat sa si faci, initia, te informezi doar. Apoi te hotarasti ce o sa faci.

| Ilovedinero a răspuns:

Cu lentile de contact sau anumite operatii

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Puneti lentile de contact.