| tom11 a întrebat:

As vrea sa stiu care sunt simptomele unei afectiuni la plamani pentru ca tot am o senzatie de presiune la plamani, si o durere de spate in dreptul omoplatului. Nu stiu daca are legatura cu plamanii sau cu gastrita de care sufar, dar este o senzatie urata si mai am si o senzatie de aer subtire pe care nu-l simt ca imi ajunge in plamani si simt nevoia sa respir mai tare ca sa il simt. Daca incerc sa respir usor simt ca parca nu mai pot sa expir, parca mi se opresc plamanii, sa fie ceva la plamani sau sa fie niste senzatii de la reflux?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Simptomele tale orienteaza catre o afectiune pulmonara. Ar fi bine sa mergi in viitorul apropiat la un medic pentru consult.
http://www.i-medic.ro/boli/pneumonia

| Lexon a răspuns:

Durere in spate in dreptul omoplatului. Stang sau drept? Ai fost stresat in ultima vreme?
Mergi la medicul de familie, iti va da sa faci o radiografie. Mergi cu rezultatul la pneumologie si la cardiologie (tot cu trimitere de la medicul de familie). Respiratia este suieratoare? Circula aerul greu pe caile respiratorii sau este doar faptul ca nu simti aerul rece in plamani? Mergi la un medic, pana la urma nu trebuie sa te astepti neaparat le ceva rau, si este bine din cand in cand sa mai faci cate-o investigatie, analiza, etc.
Poate fi de la reflux, poate fi pulmonar, poate fi cardiac, poate fi psihic, poate fi din fiecare cate putin.

Sanatate!

| tom11 explică (pentru Lexon):

Am fost foarte stresat in ultima vreme, radiografie mi-am facut acum cateva luni, era ok, ekg am facut 2 acum 1 luna maxim, m-au ascultat si la plamani, nu am respiratie suieratoare doar ca simt ca e seaca si simt un aer racoros. Durerile sunt in spate la 2-3 cm langa coloana sau chiar unde este varful acela ascutit la omoplat, cateodata simt ca circula greu dar asta e cand am stomacul foarte foarte umflat si in rest nu simt aerul cum intra in plamani, decat daca inspir foarte rapid, sau daca imi acopar o nara sa fie mai puternica inspiratia, si daca ma chinui sa incerc sa respir asa incep sa simt capul greu si imi amortesc mainile.

| Lexon a răspuns (pentru tom11):

In primul rand nu te panica. Treaba cu gastrita si cu esofagita de reflux nu trebuie sa ramana asa. Faci un test pentru HP daca nu l-ai facut, iar daca rezultatul este pozitiv faci imediat tratamentul. Daca te chinui sa respiri fortat vei face hiperventilatie, este normal sa ametesti. In cazul esofagitei de reflux pot fi afectate si caile respiratorii prin inhalarea refluxului gastric pe timpul noptii. Dormi in pozitie semisezand (cu capul foarte sus) pana cand se amelioreaza situatia. Presupun ca ai deja un tratament, sa nu uiti de antiacidul de dupa mese si inainte de culcare. Durerile alea din spate le mai resimt si altii iar medicii ridica din umeri. Personal o sa incerc de saptamana asta argintul coloidal. Nu fac recomandari, nu sugerez sa incerci, dar daca mai tinem legatura iti pot spune daca obtin ceva rezultate. Nu neglija nici componenta psihica, incerca sa te detasezi.
Am editat acest raspuns de mai multe ori, de obicei folosesc persoana a II a plural in exprimari, nu sunt obisnuit sa vorbesc la "pertu", deci iarta-mi te rog eventualele dezacorduri...
Iti doresc multa sanatate!