| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu ce produse alimentare dauneaza rau organsmului? dau fundita alimentare incluzand totul ce se gaseste intr-un supermarket

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Carnea de porc si grasimile animale aflate in concentratii mari in produsele finale (cum ar fi untul), conservele (deci conservele cu carne de porc sunt bomba suprema), alcoolul (berea si vinul sunt considerate alimente din cate stiu), bauturile carbogzoase care contin conservanti si coloranti (aici campioana este cola, indiferent de brand cola contine cofeina, care este destul de toxica), zaharul (deci toate dulciurile, zaharul sintetizat este si mai periculos pentru organism decat zaharul obisnuit), inlocuitorii de zahar (indulcitorii, sunt cancerigeni si provoaca numeroase alte patologii), mezelurile, etc.

Oricum, mai sunt si alte produse daunatoare sanatatii pe care le poti gasi la magazin (supermarket) pe care fie le-am omis din greseala fie nu le cunosc eu (asta nu inseamna ca ele nu exista si nu dauneaza sanatatii).

Cand intrebi ce alimente dauneaza, trebuie sa te gandesti la ce se metabolizeaza greu, si eventual se descompune in substante toxice si/sau daunatoare, in urma metabolizarii.