| existential a întrebat:

Mi se pare sau avem deja inflatie? Am luat azi ulei din supermarket cu 11lei/l. Cred ca e dublu pretul.
S-au mai scumpit si alte produse alimentare? in afara de legume.

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu am luat cu 7, 5. Ai cautat mult supermarketul ăla?
Dar poate ai vrut ulei de fițe.

| existential explică (pentru darrio2007):

E un mega din care fac cumparaturi de mult timp. Ulei Floriol.
N-am mai luat ulei de ceva timp, dar ultima data era vreo 6 lei parca.

| Catrice a răspuns (pentru existential):

Îmi amintesc și acum cu nostalgie vremea când acel ulei era 4-4, 5 leihee hee

| Lukasssz a răspuns (pentru Catrice):

Pe timpul` lu` coana mare

| darrio2007 a răspuns (pentru existential):

Este printre cele mai scumpe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru existential):

Ai de ***. Nimeni sanatos la cap nu isi face cumparaturile de la Mega, mai ales daca nu prinzi ceva discount de macar 20%! Floriol e vreo 7-8 la Auchan... cam peste tot, de fapt.

| existential explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu... eu din Mega, Profi, Carrefour fac. Nu sunt diferente asa mari intre magazinele astea sau n-am remarcat.

| Catrice a răspuns (pentru Lukasssz):

Eh nu mai contează vremurile, contează ca erahee hee

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru existential):

Fix la alea scumpe te-ai gasit si tu... Instaleaza frumos aplicatiile de la toate si compara. Nu dureaza deloc mult. Kaufland si Auchan sunt cel mai ok per total. La Lidl au preturile fara discount cam cele mai bune per total, insa la Kaufland au reduceri de pici jos daca stii dupa ce sa te uiti si esti pe faza. Ca idee, zilele astea au bagat majoritatea dulciurilor de Craciun la 75% reducere.
Voila, la Lidl ulei de fs de la 6.99 - https://www.lidl.ro/......ch/page/54

| existential explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce marca e ala de 7? Pare cam dubios ca nu scrie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru existential):

Posibil sa fie ceva din sursa locala si sa nu fie aceeasi marca in toata tara, de aia cred ca nu scrie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este inflație.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inflatia bubuie de mai bine de un an. Oricum, daca ai luat ulei de fs din supermarket cu 11 lei inseamna ca esti usor tont. Ca sa nu zic altfel. Uleiul e cam 8-9 lei/l (vreo 7 ala penal-penal).

| existential explică (pentru GabiDumitrescu):

Https://www.mega-image.ro/......1L/p/88505
Cel mai ieftin era 10. poate ala de 7-9 se daduse nu stiu.

| relian a răspuns:

Toata lumea al; earga dupa cat mai multi bani,asa a fost dintodeauna.
Cand chestia asta devine preera vizibila,asa cum se intampla acum,asta se datoreaza ca toti au motiv,au gasit motivu sa mareasca pretu,balamuc cu covrig asta laughing deci pe toti o sai auzi,cererea e mare,productia mica din cauza ca nau lucrat oamenii,nau lucrat fabriceile etc,
Povesti,ca nu te duci sa il verifici,aia care conduc nici atat,toti sunt mana in mana,unia tin marfa in stocuri,bine nu ma refer la alimente,deci tin marfa,se dau loviti ca nu e,uite asa pretu creste.
O lume nebuna,nu-i mai satura dracu de bani laughing Chestia e ca desi sunt destui care produc,sa fii nebun,de nu zici ca partca is vorbiti laughing creste unu cresc toti,ca doarta el nu-i prost.

Degeba este concurenta pana la urma,este doara asa de ochii lumi.
Restu ce zic unia vai nu sa lucrat,vai nu-s piese pentru ce au ei nevoie,Dar daca cauti gasesti piese de alea pe net laughing la preturi f mari, alea de unde is, au cazut din cer.
Ceva se intampla in lume dar nimeni nu stie ce, ori de ce, inca. Unia vin cu explicatii, altii cu povesti.Treb sa ai acces la multe sa iti faci o idee cam ce anume se intampla.

Poate ca s-a dus resursele, is putine, nu mai ajung pentru toti, habar nu am.
Poate ca se iroseste prea mult si se incearca un fel de constrangere, de a consuma mai atent, fac asta crescand pretu.
Teorii is balamuc om vedea ce o fi in curand.

| VoidEternal a răspuns:

Au fost vreodată vremuri fara inflatie?

| SingleForOne a răspuns:

Avem inflație de ani de zile, cel puțin 10 ani, nu mai zic de 20. Uleiul ca uleiul, dar euro in ianuarie 2001 era 2.45/leu, până în decembrie era 2.85/leu. Acum avem mai mult sau mai puțin dublu; la fel și dolarul american, tot pe acolo. Inflația este când prețurile cresc încontinuu, într-o anumită și salariile, dar nu vor fi permanente, vor cădea dezastruos într-o zi, iar atunci vor fi probleme.

| Feitan a răspuns:

Inflatie a fost mereu, probabil ti-ai luat singur teapa ca infaltie de 50% nu am avut in Romania pana acum. In prezent e de ~7.5%.

| existential explică (pentru Feitan):

Cum teapa? ca am fost la mega, nu la bisnitari laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru existential):

Mega e mai rau ca bisnitarii...

| Feitan a răspuns (pentru existential):

Se mai fac si greseli la preturi. Am zis "teapa singur" pentru ca stiai ca pretul e exagerat si totusi ai cumparat.

| LittlePoppy a răspuns:

De cand nu ai mai facut cumparaturi? Inflatia e deja imensa. Si preturile cresc constant.

| existential explică (pentru LittlePoppy):

Fac constant doar ca ulei nu prea consum. In afara de legume n-am vazut cresteri mari.

| Cristl2002 a răspuns:

A venit factura de curent unde in loc de 0, 62 lei pe kw am 1.62 lei/kw.
Vorbim de o crestere de 260% care va avea repercursiuni foarte grave asupra tuturor preturilor.
O astept cu interes pe cea de la gaze.
Materialul lemnos a crescut cu minim 100%.
Dar inca exista ametiti care nu privesc in sus.
Ne paste un dezastru.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cristl2002):

Las' ca bugetarii au de unde. Marele foo-thai tot la privati o sa se simta...