| MihaitzA31243131 a întrebat:

As vrea sa stiu daca lipsa de fier (anemie) duce la pierdere de neuroni sau micsorarea capacitatii mentale... pentru ca eu am anemie... v-as ruga frumos sa-mi raspundeti la aceasta intrebare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai, stai linistit! Nu vei ajunge vreun boschetar nebun pe strazile orasuluiwinking
Anemia nu inseamna doar lipsa fierului din organism. Dar, chiar si asa, nu vei ajunge sa latri prin sufragerie fiindca esti anemic happy
Cere sfatul unui nutritionist profesionist! Nu te lua dupa diete date de user-ii de pe site! Sanatate maxima!

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Anemia nu duce la pierderea neuronilor, dar daca persista impiedica functionarea buna a organismului.
http://www.i-medic.ro/articole/anemie-fier-si-cupru

| AlinaaAli a răspuns:

Anemia influențează viețile a milioane de femei și copii și contribuie la o dezvoltare cognitivă scăzută, mortalitate infantilă și capacitate de muncă redusă.
Incearca sa faci tratament, ceva perfuzii, sau sa mananci multe alimente care contin fier, in fiecazre zi!
De exemplu, kiwi este foarte bogat in fier, sau cereale,
eai, cafea, ciocolata si alte asemenea mancaruri sau bauturi bogate in cofeina
- lapte si alte mancaruri si suplimente bogate in calciu
- mancaruri cu continut bogat de fibra precum cereale integrale, nuci si legume crude verzi

| Felix65 a răspuns:

O asemenea afectiune nu este de neglijat,dar nici sa intri in panica nu e cazul! Exista o medicatie de specialitate care da rezultate f. bune,de asemenea, complementar, o alimentatie sanatoasa! Obligatoriu trebuie sa menti legatura cu medicul Tau!

| gabytza95 a răspuns:

Din cate stiu eu, aceasta boala NU duce la pierderea de neuroni sau micsorarea capacitatii mentale.(si eu am anemie si nu am probleme). Bafta!