| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Dragi prieteni, am si eu nelămurire, iubita mea are anemie, lipsa de fier si vreau sa stiu daca mănâncă dulciuri sa nu o afecteze, gen sa aiba stari de greata sau sa o doara burta sau sa lesine de la asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iubita ta ar trebui sa manance mult ficat de pasare, pateu de ficat, ficat si alte organe de animale, ca sa asimileze fierul, nu ciocolata fiindca ii va da stare de greata si lesin, tocmai pentru ca este contraindicata in anemie!

| mi25 a răspuns:

Dintre legume, spanacul are cea mai mare cantitate de fier.

| Caro34 a răspuns:

Daca tu si iubita ta ati fost cuminti, atunci anemia o putem trata, daca stim sigur ca este anemie rezultata din analize medicale si nu din ce noi simtim! Daca este diagnosticata, atunci: de 4 ori pe saptamana ficat de pasare cu salata verde, sucuri de: coacaze, mure, afine diluate cu apa si zilnic baute! Dulciurile mai putine, ar putea fi inlocuite cu aceste sucuri luate de la plafare! Dupa 2 luni din acest tratament trebuie sa se vada o mica schimbare. Daca aceasta mica schimbare nu-i vizibila, atunci trebuie continuat cel putin 6 luni fiindca asimilarea e greoaie si necesita timp! In rest, alimente crude, proaspete, verzi, plimbare in aer curat, somn si relaxare! Numai bine!

| Tudy000 a răspuns:

Dulcurile au treaba cu glicemia nu cu fierul dar ii si trebuie o dieta bogata in fier daca nu i-a spus cineva pana acum, de ex ficatul de pui are mult fier si sunt si legume bogate in fier, plus pastile naturiste.