| tirla a întrebat:

As vrea sa stiu de la ce apar tumorile pe creier? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ar sti cineva ar lua Premiul Nobel. Cel mai adesea tumorile cerebrale sunt tumori care iau nastere din resturi embrionare ramase intamplator in creier (sunt acolo de la nastere). Ce face ca aceste resturi embrionare (pe care le avem toti) sa o ia razna, e inca necunoscut.

| mariazet45 a răspuns:

De curand mi-a murit o prietena de tumoare pe creier, ea a facut aceasta tumoare de la o lovitura in apropierea unui vas de sange care a alimentat tumora foarte repede crescand rapid, in asa fel incat au fost necesare 3 operatii pentru a opri aceasta crestere, medici au spus ca sunt sanse de 1 la mie sa traiasca, familia s-a agatat de acesata sansa. iar intr-un final a murit. Nu este obligatoriu ca toti cei care descopera o tumora indiferent unde sa pateasca acest lucru, am vaut aseara la tv ca s-a descoperit un vaccin care opreste cresterea tumorei pe creier, zicea dr Strainu Cercel. Mai toate bolile pe care la face omu evolueaza rapid din cauza scaderii imunitatii organimului, prin consumu eccesiv de medicamente, alimentatie haotica, alcool si tigari.

regis
| regis a răspuns:

Si specialistii ar vrea sa stie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la diverse, cazaturi, stres si atunci pocnesc vase (asta se intampla la orice varsta stres de exemene de job de situatii diverse), lovituri, diabet, boli cardiovasculare, acum iti dau si un link, o parere avizata de pe romedic.ro dar n-ai sa intelegi mare lucru
http://www. romedic.ro/tumorile-cerebrale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 32 de ani si sunt cu studii superioare. Sufat de la varsta de 12 ani de cefalee, adica dureri de cap, predominante in zona occipitala. De mic am mers prin multi doctori, care au spus ca am nevoie de ochelari, insa s-a dovedit ca nu imi trebuie prin frecventele examene facute. Cu varsta durerile s-au transformat in dureri mai puternice. Am mers la medicul de familie si mi-a prescris algocalmin care pentru mine e o frectie la picior de lemn.
Cred ca am migrene deoarece durerea ma tine si 24 de ore si chiar in somn ma doare capul.
Am observat ca durerea poate sa apara cand consum bere sau vin rosu si cand imi apare vreun herpes.
Nu stiu ce sa ma mai fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Am 32 de ani si sunt cu studii superioare"... crezi ca te doare capul de la studii?
Si eu sufar de exact acelasi lucru doar ca in zona frontala tot de pe la 12 ani, poate mai putin. Mi s-a zis ca o sa imi treace cu varsta.Nimic nu s-a schimbat.Ma ajuta o baie calda, un prosop legat in jurul capului, o plimbare in aer liber.Parerea mea, e ceva legat de tensiune.