| laur12 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu din ce cauza se fac tumorile pe creier? Si la ce varsta este posibila una? Simtome ceva? Multumescwinking fundawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tourniquet a răspuns:

O colega de-a mea a avut aceasta tumora nenorocita care i-a luat viata la varsta numai de 11 ani si jumatate. A durut-o capul 10 zile, vomita, ii era foarte rau, iar in duminica de 1 august 2011 a lesinat si parintii au dus-o de urgenta la spital. A doua zi a intrat in coma, iar pe 7 august a murit. Doctorii vroiau s-o duca in strainatate pe 8 august, dar ea s-a stins si ne-a lasat cu o durere mare. La scoala noi ne uitam la un desen facut de ea si uneori plangem, o mai vedem pe sora ei mai mica si plangem. Suntem distrusi. Era cea mai mica din clasa la varsta. Era o fiinta vesela, nu era suparata, era mereu copilaroasa si fericita, zambea mereu. sad Scuza-ma ca te-am aburit cu asemenea chestii, dar...
Simptomele ar fi : dureri de cap foarte mari. Orice durere ca-i de burta, de picior, de cap aiurea fara vreun factor (raceala, menstruatie) du-te la doctor, nu te feri!

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Asat este o intrebare care ''te pune la muca'', ca sa zic asa. Nu m-am priceput niciodata la oncologie tongue Ce stiu sigur este ca nu se cunosc exact cauzele. Multi zic ca de vina ar fi telefonul mobil, poluarea, etc. Dar adevarul e ca singurul factor demonstrat care produce tumori canceroase este iradierea. Deci nu se cunoaste exact un mecanism de aparitie.

Cancerul nu tine cont de varsta, poate aparea oricand si afecta pe oricine tongue

| DraGfirE a răspuns:

Intra pe site-ul acesta http://www.neurochirurgie4.ro/inftumori.html si de la orice varsta poti avea tumoare.

| sensa a răspuns:

Interesanta intrebarehappy