| dreams.of.powder a întrebat:

As vrea si eu cateva sfaturi legate de jogging.
multumesc anticipat
si sa nu uit:cum sa am curaj mai mult, curaj in ghilimelehappy, sa alerghappy
singura mi se uraste si cand am curaj si eu, pana ma imbrac ...imi piere acest curajhappyde-a alerga singurahappy
si singura nu-mi place sa alerg.adica am impresia ca ceilalti rad de mine cum ca alerg si fel de fel de lucruri
am 14 ani[ii fac la sfarsitul lu' februariehappyhappyon the phone

popici, fundita la cele mai multe sfaturi, bune, utile,happyhappyhappysi la restul delea cu folositor, amuzant si alte chestiihappysi raspund si la intrebarile voastrehappy
inca o >intrebarehappy- ce-mi recomandati sa mananc dimineata, seara, la pranz?happy
apropo: nu-mi place sa ucid animale
poate ca n-am stofa de vegetariana, oricum legumele, si fructele bineinteles,happyfac bine, >deci-carnea as vrea sa o exclud.
adica as cere sfaturi legate de jogging, curaj pentru a alerga singurahappy, tipuri de exexercitii usor de practicat, fara aparate, acasahappy.
tipuri de mancare usoara pentru silueta[vreau sa scap de vreo 1-2, posibil si 3 kgon the phone
si ce NU mananca vegetarieniihappy
ce mancaruri mananca ei in general, ce mancati voi in general.
as vrea sa imi povestiti despre voi legat de mancare si >sport.-pe scurthappy

multumeschappy
raspund si eu la ale voastre intrebari si dau fundita la cele mai multe vorbehappy plus voturi si etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Sfaturi despre jogging :
-pentru inceput, iti spun ceva ce ar trebui sa faci atunci cand este cald afara : daca ai kilograme in plus ( mai multe ) de care ai vrea sa scapi, incearca sa faci jogging dupa amiaza; de obicei se alearga cam pe la ora 18; nu e indicat sa mananci imediat dupa ce ai afcut jogging ( nici vara, nici iarna ); cand incepi sa alergi, nu incepi foarte repede sa faci asta, pentru ca in mai putin de 5 minute, vei fi obosita ( atat vara, cat si iarna ); pune'ti o sapca pentru a iti proteja atat fata cat si capul;
-jogging iarna : trebuie sa respiri pe nas; indiferent ca nu iti este sete, consuma apa plata ( lichide ); odata ce ai terminat jogging'ul hidrateaza'ti pielea cu o crema grasa si hidratanta; si cel mai important, trebuie sa te imbraci corespunzator, unde un fular, o caciula, niste manusi sunt binevenite;
-detalii principale : ai nevoie de o pereche rezistenta de adidasi, care sa aiba talpa mai groasa in zona calcaielor, trebuie sa fie flexibila si comoda; niste sosete groase, care sa abosarba transpiratie; hainele trebuie sa fie comode si adecvate vremii; nu numai caloriile se duc repede, ci si ritmul cardiovascular se va imbunatati; evita sa faci jogging pe strazi aglomerate sau intersectii; la inceput incearca sa faci jogging pe o suprafata plana, apoi sa incepi pe terenuri in panta sau denivelate; daca esti incepatoarea alterneaza plimbarea cu alergatul in primele 3-4 saptamani; fa'ti incalzirea cu o plimbare, care isi mareste viteza treptat, pana ajungi la viteza dorita; bea racoritaore, lichide, preferabil apa, atat inainte cat si dupa jogging.

Pa-pa!

6 răspunsuri:
| andreiyo50 a răspuns:

Nu rade nimeni de tine cand alergi. Daca crezi ca rade cineva poti merge cu bicicleta sau cu rolele. E la fel de bine!

| Nişka a răspuns:

Eu am 16 ani, imi place ff mult sa alerg dar nu singura. De obicei le luam pe prietenele mele sa ma insoteasca insa ele sunt cam puturoase sh ramaneau mai mereu in urma, sau daca nu se plangeau ca au alergat prea mult sh sunt obosite. Daca ai astfel de prietene "mai puturoase "ca alea mele mai bine iti iei mp3, mp4, telefonul si castile le bagi in urechi sh cu muzica altfel mai mere.Pentru inceput nu e indicat sa faci mult jogging pentru a nu face febra musculara, incepe usor iar cu timpul mareste distantelewinking
Eu nu ti'as recomanda sa nu renunti definitiv la carne pentru ca sh ea are un rol decisiv in alimentatie... eventulal papa o carne usoara cum ar fi cea din pui, de altfel ea poate fi preparata cu ulei de mazline si va fi mult mai sanatoasa si mai usoara. Spor la alergatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Pai, jogging'ul. De obicei majoritatea oamneilor renunta la jogging deoarece considera ca este mai dificil, pentru ca ei, inca de la inceput incep sa alerge repede, iar in 5 minute, sunt obositi. Tie insa, iti lipseste increderea in tine. Tu nu ai curaj sa alergi singura? Ceilalti nu rad intr'adevar de tine, ci sunt mai mult invidiosi pentru faptul ca tu vrei sa faci asta, iar ei nu pot, din diferite cauze. Ceilalti te vad o fata curajoasa, pentru ca incerci sa faci asta. Dar daca tu ii "vezi" numai pe cei care "rad" de tine, atunci roaga'ti o prietena, sa mearga cu tine, sa faca si ea acelasi lucru impreuna cu tine.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! ( din nou )

Atunci cand faci jogging este ideal sa faci dupa aproximativ 3 ore dupa ce ai mancat. Daca vrei sa faci jogging dimineata, este ideal sa bei un ceai, sau un pahar mare de apa, si sa mananci un fruct proaspat. Tot dimineata dupa jogging ( dupa terminarea activitatii, mai stai sa te recreezi ) si mananca un mic dejun adevarat. Daca faci dupa amiaza, sau in alta perioada a zilei, exceptand dimineata, mananca cu cateva o ora, doua, ceva care iti va tine de foamne, dar nu iti va umple stomacul. -> Acestea sfaturi de mancare pentru jogging.

Ca sa slabesti cateva kilograme...
Nu prea conteaza ce mananci, ci cat mananci, dar nici sa nu te infometezi. Incearca sa mananci pana te simtii satula si nu pana simti ca nu ma poti manca. Incearca sa nu sari peste micul dejun, pentru ca este foarte important, si pe cat posibil sa nu mananci dupa ora 6-7. Daca pe timpul zilei sau chiar si seara simti nevoia de a manca, incearca sa mananci niste fructe, chiar si sub forma de compot. Renunta la sucuri acidulate sau "naturale" pentru ca nu sunt bune si la chipsuri si la rontaieli de acest gen, precum si la ciocolati sau alte dulciuri. Cel mai bine e sa bei apa plata si mananci fructe cand ti-e pofta de "ceva bun".
Incearca sa renunti la painea alba si sa manaci paine graham.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Niste exercitii usor de parcticat, acasa, si fara aparate.

Nu prea stiu cum se numesc toatea aceastea, dar sper sa te ajute:
-cu capul usor ridicat adu'ti genunchii la nivelul pieptului si tinand mainile sub cap; intinde piciorul stang si, in timp ce inspiri, rasuceste'te ducand cotul stang spre genunchiul drept; mentine pozitia in timp ce expiri, apoi revino la pozitia initiala; repeta miscarea de aceasta data ducand cotul drept la genunchiul stang; repeta de 10 ori;
-stai cu genunchii si palmele pe podea, pozitionandu'ti genunchii si talpile usor departate, la o distanta egala cu cea dintre solduri;
tine palmele pe podea, la o distanta egala cu distanta dintre umeri; acest exercitiu presupune miscarea simultana a mainilor si picioarelor, de aceea pozitia in care te afli trebuie sa fie una corecta, pentru ca echilibrul sa nu iti fie afectat; ridica in acelasi timp bratul drept si piciorul stang; miscarea de ridicare se face destul de lent, indreptand treptat piciorul si bratul;
-> Acestea 2 sunt putin mai dificile.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm.

"as vrea sa imi povestiti despre voi legat de mancare si >sport.-pe scurthappy"
Ce sa zic? Nu vreau sa las "intrebarea " ta neterminata, asa ca iti voi raspunde si la aceasta intrebare, desi nu este foarte mult de spus.
Deci, nu am un regim special, si nici un program pentru sport.

Sper ca te'am putut ajuta si ca ti'am putut fi de folos.

Iti urez o zi buna in continuare, si sa ai curaj in tine, pentru ca parerile celorlalti nu conteaza, atata timp cat tu te simti bine.

Pa-pa!