| Andreea1095 a întrebat:

Aseară am fost la niște rude,a fost multa mâncare și din cauza asta și a insistentelor am cam exagerat cu dulcele si grăsimile.M-am culcat plina și m-am trezit la fel plina, balonata si cu un kg în plus (ma cântăresc zilnic deci știu sigur ca a fost fix unul în plus-1.62 și 49kg în prezent sad ). Credeți ca astăzi dacă mănânc foarte puțin îl voi da jos la loc? Oricum pana spre seara nici nu cred ca o sa imi fie foame.E normal sa îmi fie greață și sa îmi vina sa vomit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu asa functioneaza metabolismul, daca ai rata metabolica 1800 de calorii si ai mancat 3000 ieri, plus ce activitate fizica ai mai facut nu vei fi cu mult pe plus, cateva sute de calorii

| Andreea1095 explică (pentru RAY):

Am observat ca și dacă mănânc 1400-1500 calorii pe zi tot pun 100-200 de grame.Am un metabolism foarte lent sad din cauza asta și mănânc foarte puțin de obicei dar aseară s-a întâmplat sa fie o aniversare.

| RAY a răspuns (pentru Andreea1095):

Nu e adevarat asa ceva, ce anume pui? daca eu beau 2 l de coca sunt gras cu 2k? nu asa se calculeaza plus ca cantarul nu e exact, ai un metabolism ok, nu exista metabolism lent, daca tu ai 49 de kg si am 85 de kg eu am nevoie de vreo 500 de calorii in plus fata de tine ca sa nu slabesc, cu cat slabim cu atat avem nevoie de mai putine calorii

| Samariteanul a răspuns:

Da,e normal pentru ca ai mancat foarte mult.Probabil fiind si mancare uscata vei iesi si mai greu la baie.Parerea mea bea doar niste ceaiuri sau mananca iaurturi/smantana toata ziua.Astea o sa-ti scoata mancarea aia din stomac(vezi sa nu pleci pe undeva dupa ce le mananci). Stai linistita, o sa-ti treaca.