| DanielDesumoulins a întrebat:

Asigurarea medicală acoperă costurile unei intervenții stomatologice, indiferent de lucrările care trebuiesc efectuate? Dacă da, cât la sută?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

În general la cabinet se plătește cam totul. Și dacă ai trimitere sau dovadă de asigurat, oricum plătești o șpagă. La cabinet totul e pe bani. Asigurarea e folositoare mai mult pentru internări, și nu pentru intervenții singulare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de contractul pe care il are cabinetul stomatologic cu casa de asigurari. in general nu prea acopera, cel putin la majoritatea cabinetelor private.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă medicul respectiv a încheiat Contract cu CAS, se decontează doar anumite servicii şi doar în limita plafonului pe care-l are medicul.

Vezi detalii la linkul :
http://www.cnas.ro/......ntara.html

http://www.lexmed.ro/doc/contract_cadru_2014_06.pdf

Toate cele bune.

| PeFuga a răspuns:

Unele cabinete stomatologice (foarte putine, ce-i drept), colaboreaza cu CAS-ul primind un anumit plafon lunar. Daca ai noroc sa ajungi la dentist inainte ca acest plafon sa se epuizeze, poti beneficia gratuit de anumite tratamente stomatologice. Acestea pot fi tratamente ale cariilor, interventii chirurgicale, extractii dentare, tratamente ale gingiilor etc, insa mare atentie! Materialele folosite nu sunt de calitate buna iar lucrarile nu sunt facute cu atat de mare atentie ca cele din cabinetele private. E posibil ca o plomba definitiva facuta gratuit sa iti cada dupa o luna sau sa isi schimbe culoarea foarte repede...