| AvalohAlyn a întrebat:

Cat e asigurarea medicala pe luna?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu esti elev, student ( cu varsta mai mica de 26 de ani ) sau nu esti angajat, platesti 54 lei/luna, in cazul in care vrei sa fii asigurat la sistemul de sanatate. Plata se face la trezorerie.Nu se incheie si nu semnezi niciun contract de asigurare--- chitanta de plata tine loc de contract!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru persoanele care obtin venituri (salarii, alte venituri) si pentru cei care incheie contract de asigurare de sanatate cota este de 5, 5% din venitul brut sau din suma prevazuta in contractul de asigurare. Suma nu poate fi mai mica decat salariul minim brut pe tara garantat la plata, in prezent aceasta este de 975 lei si va fi de 1.050 lei de la 1 iulie.

| AvalohAlyn explică (pentru Ioandelasal):

Iar pentru persoanele fara venit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu mi-ai citit atent raspunsul.
Persoanele fara venit, cu exceptia celor asigurate prin efectul legii(cum sunt elevii si studentii), se poate incheia contract de asigurare de sanatate. Vezi ultima fraza din primul raspuns.

| AvalohAlyn explică (pentru alessia5158):

Sunt elev si am asigurare medicala dar intrebam fiindca peste cativa ani nu o sa mai beneficiez de gratuitate la asigurare medicala ..Multumesc pentru raspuns.Asta ma interesa

| alessia5158 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca nu esti elev, student ( cu varsta mai mica de 26 de ani ) sau nu esti angajat, platesti 54 lei/luna, in cazul in care vrei sa fii asigurat la sistemul de sanatate. Plata se face la trezorerie.Nu se incheie si nu semnezi niciun contract de asigurare--- chitanta de plata tine loc de contract!

suntserios
| suntserios a răspuns:

5,2% (parca era) din venitul net

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Nu este adevarat, 5, 2% este cota suportata de angajatori si este calculata la venitul brut.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, venitul brut am vrut sa zic...