| Anonimaaaa81839494 a întrebat:

Astazi am avut febra, iar acum ma doare foarte foarte tare in gat.Am luat tot ce aveam prin casa de gat(pastile, sirop) si vreo 5/6/7 cani de ceai cald..Ma doare ingrozitor cand vorbesc si cand inghit...Ce pot sa iau? Ajutorr nu mai potcrying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tratamentul pe care-l folosesc pentru durere de gat este tot destul de neplacut, dar extrem de eficace. L-am invatat de la bunicii mei, â si totdeauna isi face foarte rapid efectul:
- Pe o lingura de zahar tos se picura PETROL lampant, pana sa se umezeasca bine.
- Se inghite cat se poate de incet, sa stea cat mai mult in gat.

De regula, iau o asemenea "portie" seara, inainte de culcare, cand incepe sa ma doara gaul. I majoritatea cazurilor durerea trece pana dimineata.
Imi amintesc doar doua cazuri cand am fost nevoit sa mai iau si dimieata inca o lingura de zahar cu petrol, fiindca am neglijat durerile si n-am luat la timp, dar dupa al doilea "portie" mi s-a vindecat complet gatul, am ramas fara dureri sau tuse.

Petrol lampant (petrosin) gasesti mai rar in ziua de azi, mai mult la tara. Nu conteaza daca e vechi sau are usoare impuritati, se poate strecura prin miez de paine si se poate folosi cu incredere. Se pastreaza intr-o sticluta cu dop, bine inchis, sa nu se evapora!
ATENTIE!
Petrolul lampant este imflamabil, este recomandat sa-l tinem departe de surse de caldura (preferabil afara, la umbra sau in camara).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strepsils. Sigur ti s au inflamat amigdalele. Cel mai ok ar fi sa mergi la doctor. Insanatosire grabnica❤

| Anonimaaaa81839494 explică (pentru anonim_4396):

Am luat multe....Multumesc

| DennisW a răspuns:

Oricat de aiurea ar suna, fa-ti un ceai de ceapa. Speli o ceapa (nu prea mare), o tai in patru (cu tot cu foi) si o fierbi in apa. Indulcesti cu miere sau zahar. Are gust oribil dar face minuni.
Sigur, o vizita la medic nu strica.

| alex0297 a răspuns:

Buna!
Mergi la doctor, e important, uitate in gat, daca ai niste vezicule cu lichid sau puroi e important sa mergi la medic si ar trebui sa te trimita sa ti se recolteze exudat faringian. Daca ai faringita streptococica poate avea urmari grave, verifica eventual daca simti niste chestii ciudate ca niste bobite cand iti pipai gatul pe dinafara in lateral(atentie sa nu te pipai langa marul lui adam), daca simti atunci neaparat sa mergi la doctor.

| Anonimaaaa81839494 explică:

Am laut vreo 4 strepsils