| AkiseAru a întrebat:

Ma doare burta ingrozitor, nici nu mai stiu ce sa fac. Am fost la doctor, mi-a dat un sirop din care trebuie sa iau 3 linguri pe zi (DEBRIDAT) si pastile no-spa. Si sa beau ceai de menta, fara sa-mi fortez stomacul.
Am luat toate acestea, dar totusi inca ma doare burta ingrozitor, sunt in prima zi de indigestie (cica).
Ce as putea lua de durere de burta? Fara pastile sau siropuri, nu mai rezist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca te doare burta multa vreme, atunci este posibil sa ai apendicita. Durerea de apendicita nu trebuie sa fie neaparat in partea dreapta; durerea poate fi localizata si pe centru. Trebuie sa mergi la mergi la un medic ca sa te consulte special in privinta aceasta. Medicul de familie iti poate da trimitere.

| AlexCristi97 a răspuns:

Te doare burta, in zona din apropierea buricului si mai jos? Sau te doare zona stomacului, in mijloc, imediat unde se termina pieptul?
Eu aveam dureri infernale de stomac avand sensibilitate in familie. Dupa 3 zile de agonie in care nu am baut si mancat nimic, m-am dus la urgente si pana la urma mi sa pui diagnosticul "gastrita". Am facut si testul pentru helicobacter pylori care declanseaza ulcerul. Pana la urma mi-am dat seama singur, dupa la cateva luni de la externare, ca tot timpul aveam dureri dupa ce consumam lapte. Pot manca branza, iaurt, doar lapte nu pot. Trebuie sa vezi daca nu ai tot ceva de genul, poate intoleranta la un aliment sau poate chiar lapte.

Nu cred ca e adevarat ca peste 50% au sau daca este, e ca in cazul steptococului din gat, care nu face niciun rau pana incepe sa se inmulteasca necontrolat.

| papuciirupti a răspuns:

Daca nu gasesti solutie la asta te sfatuiesc sa incerci si un test de helicobacter pylori. in tara noastra peste 50% au dar majoritatea nu prezinta simptome. asa eu am tot cautat solutii 2 luni si cand am facut testul a iesit pozitiv...

| Mircea049202 a răspuns:

Salut! Depinde ce diagnostic ți'a dat doctorul. Pentru durere de stomac foarte bun e Omeprazol cu efecte imediate, și daca ai avut scaun moale și te doare burta din cauza asta ia Imodium, tot cu efect imediat și nu mai ai probleme. Întreaba și farmacistul. In rest, nu prea aș vedea o alta soluție sa'ți treacă burta fără nimic. Noroc!

| AkiseAru explică:

Meh, gata, s-a rezolvat, am avut o simpla indigestie. Multumesc oricum pentru sugestii laughing

| Gabriela_Urucu_1984 a răspuns:

Care este cauza durerilor? Ai mancat ceva necorespunzator?

| Gabriela_Urucu_1984 a răspuns:

Ai si diaree? Vezi ca ceaiul de menta constipa si dai dintr-una-n alta... Mananca mancaruri usoare, fara prajeli si grasimi... si incearca o lingurita de bicarbonat la o cana de apa, amesteci bine si bei! Daca este indigestie te va ajuta!

| AkiseAru explică (pentru Gabriela_Urucu_1984):

Nu am diaree, multumesc ca mi-ai spus sa nu iau ceai de menta, eu i-am zis doctorului ca nu am diaree dar el a zis sa iau ceai de menta, probabil pentru stari de greata.

| Mircea049202 a răspuns (pentru AkiseAru):

Părerea mea, ia omeprazol, pansament pe stomac, și in 30 de minute nu mai ai nimic.

| Gabriela_Urucu_1984 a răspuns (pentru Mircea049202):

Omezul e pansament gastric...

| Mircea049202 a răspuns (pentru Gabriela_Urucu_1984):

Am specificat ca omeprazol e pansament pe stomac, adică gastric.

| OfCourseNot a răspuns:

Fa urgent cercetari de specialitate si amanuntite.